Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

63 Kent Konseyi, Bursa'nın Ev Sahipliğinde Bir Araya Geldi

Bursa Kent Konseyi'nin, Bursa Büyükşehir Belediyesi desteğiyle düzenlediği Kent Konseyleri Buluşması, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi başkanlık binası toplantı salonunda 42 ilin kent konseyi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Zaman Gazetesi
1 63 Kent Konseyi, Bursa'nın Ev Sahipliğinde Bir Araya Geldi

Bursa Kent Konseyi'nin, Bursa Büyükşehir Belediyesi desteğiyle düzenlediği Kent Konseyleri Buluşması, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi başkanlık binası toplantı salonunda 42 ilin kent konseyi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yaklaşık 250 katılımcının hazır bulunduğu toplantının açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent konseylerinin yerel demokrasi platformları olduğunu hatırlatarak, her kentin yerel demokrasinin gelişmesine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Başkan Altepe, kentlerin bünyesinde barındırdığı nimetler nedeniyle her geçen gün ilgi odağı haline geldiğini, günümüzde nüfusun yüzde 80'inin belediye sınırları içinde yaşadığını söyledi. Bu yüzyılın ülkelerin değil, kentlerin yarıştığı bir dönem olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, bu nedenle yerel yönetimlerin konuşulduğu, yerel yönetimlerin güçlenmesinin önem kazandığı bir sürecin yaşandığını kaydetti. Gelişen, büyüyen kentlerin iyi yönetilmesinin ancak, toplumun tüm katmanlarının yönetime katkı vermesiyle sağlanabileceğini dile getiren Başkan Altepe, şöyle konuştu:

"Bu doğrultuda kent yaşamında kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim gibi ilkeler doğrultusunda çalışan kent konseylerine büyük önem veriyoruz. Çünkü yerel demokrasinin güçlenmesi tüm kentlerin ihtiyacıdır."

Kent konseylerinin yasal statüye kavuşturulmasının, yerelleşme ve demokratikleşme yolunda atılan önemli bir adım olduğunu ifade eden Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala da "Ülkemiz insanı ve toplumsal kuruluş yöneticileri kendilerine yasal olarak tanınan imkanları çok iyi bir şekilde değerlendirmelidirler. Kent konseyleri gücünün bilincinde olmalıdır. Kent konseyleri, kent yaşamında kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma ve çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma, dayanışma, saydamlık, hesap sorma, hesap verme katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır. Yasa bize bu görevleri veriyor. Kent konseyleri gereksiz ve anlamsız çekişme ortamlarına çekilmemeli. Kendi yörelerine hizmet eden demokrasi platformu olmalıdır." diye konuştu. Bursa Kent Konseyi'nin 4 meclis, 6 çalışma ofisi ve 25 çalışma grubuyla kurumsal yapısını tamamlandığını hatırlatan Pala, "Bursa Kent Konseyi herkese ve her kesime açık çalışma anlayışıyla toplumsal denge çizgisi ve yerel demokrasinin buluşma noktası haline gelerek yeni bursa markası olarak Türkiye'ye örnek noktaya geldi." ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/63-kent-konseyi-bursanin-ev-sahipliginde-bir-araya-geldi_76648.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • en iyi dileklerimle YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!