Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

650 Bin Teknikere Mühendislik Yolu Açılıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu teknikerlere mühendislik yolu açacak bir proje başlattı. Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında 2 yıllık yüksekokuldan mezun olan 650 bin kişi, işlerinin başında hazırlayacakları projelerle lisans diploması alabilecek.

Milliyet Gazetesi
4 650 Bin Teknikere Mühendislik Yolu Açılıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu teknikerlere mühendislik yolu açacak bir proje başlattı. Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında 2 yıllık yüksekokuldan mezun olan 650 bin kişi, işlerinin başında hazırlayacakları projelerle lisans diploması alabilecek. Projeden, özellikle meslek teknik yüksekokulu mezunları ile sağlık meslek yüksekokulu mezunları yararlanacak. YÖK, 2 yıllık meslek yüksekokullarından mezun olan 650 bin kişinin, herhangi bir üniversiteye devam etmeden, 4 yıllık fakülte mezunu olmalarını sağlayacak.

Hayat Boyu Öğrenme Projesi adı verilen uygulama kapsamında, ön lisans diploması olan mezunlar, eğitim programından geçirilerek lisans diploması elde edecek. Projeyle, kamu ve özel sektörde çalışan ön lisans mezunlarının eğitim kalitelerinin artırılması ve nitelikli iş gücünün sağlanması hedeflenecek.

Yurtdışı eğitimi

YÖK, hayat boyu eğitim konusunda çalışmalarına hız verdi. Proje kapsamında 2 yıllık yüksekokul ve teknik okul mezunu olanlara yurtdışında ve yurtiçinde eğitim verilmesi öngörülüyor. Projeye göre; bu kişilere öncelimle eğitim yoluyla okumaları gereken dersler bildirilecek ve bu derslerde belirli bir miktar kredi kazanmaları istenecek. YÖK tarafından saptanacak kredi miktarına ulaşan 2 yıllık okul mezunlarına, 4 yıllık fakülte diploması verilecek. Böylece, meslek ve teknik okul mezunlarının iş gücü nitelikleri yükseltilecek. Kendi alanlarında son teknolojik gelişmeleri, yeni bilgileri öğrenecek. Bu sistem, İngiltere ve ABD’de uygulanıyor. Bu eğitimlerden geçenler, 4 yıllık lisans mezunu sayılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/650-bin-teknikere-muhendislik-yolu-aciliyor_84454.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • arkadaslar bu proje ne zaman hayata geçecek bilen varsa yazın lütfen YANITLA

    mehmet aksoy

    hepsi hava gazi bence bizim 650 torundan bahsediyorlar

  • Avrupa ülkelerinde meslek sadece üniversitelerden edinilmiyor. Teknisyen ya da tekniker kişiler mesleği ile konuda kendini geliştirdiği, sertifikalandırdığı zaman işyeri ona belge veriyor ve zaman içinde mühendis, yönetici vb. olabiliyor. Ülkemizde ise bu hak sadece üniversite mezunlarına tanınıyor. İnsanlar zaman içinde ilerleyemediği için (kariyer ve ücret/maaş olarak) mesleğine küsüyor ve verimli olamıyor, benden bu kadar diyor. Bu proje olumlu bir proje. faydalı olacaktır. Adem Yılmaz YANITLA
  • YÖK Yeni bir para kaynağı bulmuş olmasın?..Para aşkı bir başka oluyor...Eğer öyle ise (Allah muhafaza) neye yarar ?..İyi niyet yetmez.DENETİM;DENETİM;DENETİM. ''iş kişinin Aynasıdır,lafa bakılmaz''(adalet) YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!