Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

650 Kamerayla Kentin Güvenliği Sağlanacak

Emniyet Genel Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi'nin finanse ettiği 9 milyon YTL'lik sistem, Büyükşehir'in kent genelinde fiberoptik kablolarla kurduğu İzmir Net'in altyapısından yararlanacak.

Yeni Asır Gazetesi
650 Kamerayla Kentin Güvenliği Sağlanacak

b>İzmir'de huzur ve güvenliğin daha etkin sağlanması için, kent genelinde kurulacak MOBESE (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) için İzmir Büyükşehir Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü ve Valilik güçlerini birleştirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi'nin finanse ettiği 9 milyon YTL'lik sistem, Büyükşehir'in kent genelinde fiberoptik kablolarla kurduğu İzmir Net'in altyapısından yararlanacak.

2008 yılı sonunda devreye girmesi planlanan MOBESE sisteminde 250 kamera trafik, 400 kamera da asayiş olaylarını önleme ve erken müdahale için kullanılacak. Bugüne kadar kent genelinde sürdürülen altyapı çalışmaları kapsamında 94.5 kilometre fiberoptik kablo döşeyen Büyükşehir, 2008 sonuna kadar bu rakamı 200 kilometreye çıkaracak. Böylece eski 9 metropol alan, yeraltından da kablo ağıyla örülmüş olacak.

Bilgi ve akıl çağı
MOBESE sisteminin, Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği İzmir Net altyapısından yararlanması için Vali Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, anlaşma imzaladı. Vali Kıraç, asayiş olaylarında artık pazu ve bilek gücüyle sorunları çözme döneminin geride kaldığını, artık bilgi, akıl ve teknoloji kullanma çağında olduklarını söyledi. İzmir'de var olan huzur ve güveni daha ileri götürmek için MOBESE sisteminin kurulacağını belirten Vali Kıraç, 9 milyon YTL'lik maliyetin 4.5 milyon YTL'sini Emniyet Genel Müdürlüğü, 4.5 milyon YTL'sini de İl Özel İdare'sinin karşılayacağını söyledi. Vali Kıraç, şöyle konuştu:

"Valilik bünyesinde, Coğrafi Bilgi Sistemi Merkezi ve Bilgi İletişim Merkezi kurulacak. Altyapıya ihtiyaç var. Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir Net veri tabanıyla birlikte kentteki doğal afetlerde, asayiş, trafik ve sağlıkla ilgili konularda İzmir'in gücünü birleştirecek. İzmir, asayiş yönünden Türkiye'nin en güvenli illerinden biridir. Hiçbir şey olmayacak diyemiyoruz. Dikkatli ve donanımlı hareket ediyoruz"

Kesintisiz iletişim
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Net altyapısının Büyükşehir Belediyesi birimleri dışında, sinyalizasyon, itfaiye, AKS 110, eski metropol ilçe belediyeler arasında haberleşme sağladığını, Valilik Kriz Merkezi ve Milli Kütüphane'nin de ağa bağlı olduğunu söyledi. Kocaoğlu, deprem anında haberleşmenin, İzmir Net üzerinden kesintisiz sağlanacağını bildirdi. İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ise MOBESE sisteminin büyük illerde öneminin zaman zaman meydana gelen olaylarda tüm çarpıcılığıyla ortaya çıktığını söyledi.

MOBESE nedir?
İzmir'de 2008 yılı sonunda devreye girmesi planlanan MOBESE, Emniyet Genel Müdürlüğü araçları için tasarlanmış iletişim altyapısı olarak GPRS teknolojisini kullanan, yazılım ve mobil donanım birimlerinden oluşan, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bilgi Yönetim Sistemlerinin (GIS / MIS) entegrasyonudur.

http://www.yapi.com.tr/haberler/650-kamerayla-kentin-guvenligi-saglanacak_58781.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!