Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

7 Bakandan Umut Mesajı

İzmir’in sanayici ve iş adamlarından kurulu özel heyeti, hükümetin ekonomideki kurmaylarıı olan bakanlara isteklerini anlatan dosyayı verdi, yapılacak sözü aldı.

Hürriyet EGE
7 Bakandan Umut Mesajı

İzmir iş dünyası Denizli’de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve hükümetin ekonomi kurmaylarıyla yaptığı toplantıda hayati taleplerini üst düzeyde iletme şansı buldu. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı toplantıya katılan İzmirliler, Ege Bakanı atanmasından kentin potansiyellerinin değerlendirilmesi için girişim başlatılmasına kadar pek çok talebi dile getirdi.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, öncelikle Bakan Babacan’a hitaben yaptığı konuşmada İzmir’i dünyanın marka kentlerinden biri haline getirmek için ‘inancımız, hırsımız ve potansiyelimiz var’ diyerek İzmir’in kararlılığını ortaya koydu. Kentin en temel sorunlarını İzmir’in Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nda belirlendiğini anlatan Demirtaş, turizm, ulaşım, lojistik merkezinin kurulması, Alsancak Limanı’nın özelleştirmesi gibi başlıklarda belirlenen projeleri Babacan’ın değerlendirmesine sundu.

“Ege Bakanı atansın”

İzmir’de dış talep gerilemesi, tahsilat sorunları ve dolaşımda olan paranın az olmasından kaynaklı sıkıntı yaşandığını belirten Demirtaş, “Ankara’dan bakınca genellikle bizim Ege illerimizin hiç ihtiyacının olmadığı, sorunlarının olmadığı izlenimi vardır. Ama, aslında biz yatırım fakiriyiz. Sorunlarımız ve eksiklerimiz çok. Bu nedenle, 1 verince 5-10 alınabilecek bölgemize bir zamanlar İstanbul için yaptığınız gibi bir Ege Bakanı atanmasını Başbakanımızdan talep etsek acaba hata eder miyiz?” dedi. Konuşmasında Tarım ve Köyişleri Mehdi Eker’e de seslenen Demirtaş, üretime hammadde olan bir çok ürünün bölgede yetiştiğini ve krize rağmen tarım ürünü ihracatının düşmediğini kaydetti. “Biz tarımı ülke ekonomisinin lokomotifi olarak görüyoruz. Sanayileşme uğruna küçülmesini kabul etmiyoruz” diyen Demirtaş, örnek olarak pamuk üretiminin azaldığını ve balık üretimindeki sorunları gösterdi.

Ekonomiye öncelik

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise, sanayide işlerin yolunda gitmediğini belirterek KOBİ’lerin finansman sıkıntısı çektiğini anlattı. SSK primlerinin düşürülmesini ve kıdem tazminatında çözüme gidilmesini isteyen Yorgancılar, rekabet şansını yok eden Uzakdoğu mallarına karşı da AB gibi gizli kota sistemi uygulanmasını istedi. Yorgancılar, ekonominin siyasi istikrarla beslendiğine de dikkat çekerek “2010 yılında siyasi kısır çekişmeler yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında yapılan meclis çalışmalarında ekonominin birinci önceliğe alınmasını, 2023 hedefleri olan Türkiye açısından son derece önemsiyoruz” dedi. Konuşmasında işsizlik sorununa da dikkat çeken Yorgancılar, girişimcilik ruhunu destekleyerek, kadın girişimcileri arttırarak ve mesleki eğitimin kalitesini yükselterek işsizliğe çözüm bulunabileceğini dile getirdi.

İşte İzmir'in istekleri

*  Kentteki turizm sektöründeki çeşitlilik potansiyelinin fırsata dönüştürülmesi.
*  12 ay turizm ve uluslararası bir destinasyon olunabilmesi için tanıtım desteği verilmesi.
*  Sağlık, spor, kültür ve kongre turizminin teşvik edilmesi.
*  En kısa zamanda Ege Medeniyetleri Müzesinin yapılması.
*  Kamunun planladığı uluslararası toplantı, organizasyon kültür ve spor etkinliklerinin bir bölümünün İzmir’e verilmesi.
*  İzmir-İstanbul otoyolunun eş zamanlı olarak İzmir’den de başlatılması.
*  İzmir-Ankara, İzmir-Çanakkale otoyolunun yapımı, İzmir Çevre yolunun Bergama’ya kadar uzatılması.
*  İzmir-Ankara, İzmir-İstanbul, İzmir-Antalya hızlı tren projelerinin başlatılması.
*  Kruvaziyer turizmde %25 paya erişen şehrimize yeni bir yolcu limanı yapılması.
*  Aliağa-Menderes raylı sistem projesinin turizm için önem taşıyan kuzeyde Bergama, güneyde Efes’e kadar uzatılması, ekonomik potansiyeli olan Tire O.S.B. ve Ödemiş’e de uzatılması.
*  Verimli havzaların gelecek kuşaklara taşınması için arıtma tesislerinin kurulması, sulama projelerinin gerçekleşmesi, havza bazında planların yapılması.
*  İzmir lojistik merkezinin kurulması.
*  İzmir Alsancak limanının özelleştirilmesi gerçekleşmezse, çözüm önerilerinin dinlenmesi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/7-bakandan-umut-mesaji_76650.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!