Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘7 Bin Yıllık Tarih Yok Ediliyor’

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki yıkımlara yönelik tepkiler sürüyor. Yıkımlara karşı mücadele yürüten Barış Bloku Sözcüsü Zelal Ekinci, “Sur’un yıkılması sadece tarih ve kültürün değil, çocukluğumun da enkaz altında kalmasıdır” dedi.

yapi.com.tr
‘7 Bin Yıllık Tarih Yok Ediliyor’

Birgün Gazetesi'nden Zeynep Kuray'ın haberine göre, kamulaştırmaya dâhil edilmeyen Alipaşa ve Lalebey mahallelerinin de yıkım tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Ekinci, 2009 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Valilik, TOKİ ve belediye tarafından, bu iki mahallede sokak yapısı korunarak bir iyileştirme yapılması konusunda imzalanan protokolün, bugün yıkım için referans olarak kullanıldığına işaret etti.

Ekinci, yaşanan süreci şöyle anlattı: “O dönem bu iki mahalledeki 1012 parselden 500 kadar sakin teklif edilen TOKİ yapılarına geçerek evlerini terk ederken, birçok sakin evlerini terk etmeyi kabul etmediği için protokolden vazgeçildi. Ancak 2016 yılında bu protokolü tekrar yürürlüğe koyarak, mülk sahipleriyle hiç görüşmeden ve bilgi vermeden kamulaştırma kararı alıp, hesaplarına para yatırmışlar ve şimdi de çıkın diyorlar.”

Ekinci, “Orada bir tarih var, bir kültür var. Bu şekilde evleri iş makineleriyle yıkmak vicdansızlıktır. 7 bin yıllık bir tarih göz göre göre yok ediliyor. Bu, bütün insanlık için bir kayıp. Sur’un yıkılması, sadece tarihin ve kültürün değil, çocukluğumun da enkaz altında kalmasıdır” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/7-bin-yillik-tarih-yok-ediliyor_160572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!