Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

7 Büyüklüğünde Deprem Bekliyoruz

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ve Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı işbirliğiyle hazırlanan Deprem TIR'ı dün Taksim Meydanı'ndaydı. Marmara depreminin 11. yıldönümünde deprem ve zorunlu deprem sigortası bilincini artırmayı amaçlayan TIR'da, vatandaşlar deprem simülasyonuna katıldı.

Sabah Gazetesi
7 Büyüklüğünde Deprem Bekliyoruz

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ve Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı işbirliğiyle hazırlanan Deprem TIR'ı dün Taksim Meydanı'ndaydı. Marmara depreminin 11. yıldönümünde deprem ve zorunlu deprem sigortası bilincini artırmayı amaçlayan TIR'da, vatandaşlar deprem simülasyonuna katıldı. Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı üyesi bir grup ise bir hafta boyunca meydanda kurulan deprem barakasında yaşayarak, halka depremden korunma, ilk yardım ve enkaz kaldırmada kurtarma timleriyle işbirliği konularında bilgi verecek.

TIR'ın tanıtım töreninde konuşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, İstanbul'da 7 büyüklüğünde bir deprem beklendiğini vurgulayarak, "Zaman vermek mümkün değil. Ancak her yıl yüzde 2 ihtimalle 7 büyüklüğünde deprem olabilir. Belediyeyle ortak çalışmamızda İstanbul'da 20 bin binanın tamamen yıkılacağı belirtildi. Binaların yüzde 40'ında hasar meydana gelecek. Pek iç açıcı değil ama 20-30 bin kişinin ölmesi bekleniyor. Bunlar nüfusun binde 2-3 oranında rakamlar" dedi. DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı "11 yıl önce deprem sigortası yaptıranların oranı yüzde 5 iken 11 yıl sonra bu rakamın yüzde 25'e ulaştı. Zorunlu deprem sigortası yaptırırsak, konutumuz zarar gördüğünde hayata daha kolay başlarız" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/7-buyuklugunde-deprem-bekliyoruz_82026.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!