Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

70 Bin Eserlik Yağma!

Araştırmacı Yaşar Yılmaz, Türkiye’den kaçırılan eserleri fotoğrafladı. Yılmaz, BM’ye bağlı UNESCO’nun “Her eser kendi toprağına iade edilmelidir” hükmü bulunduğunu vurgulayarak “Türkiye bu eserleri geri istemelidir” diyor.

yapi.com.tr
1 70 Bin Eserlik Yağma!

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre; Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nden çalınan ve İstanbul’da yapılan operasyonda ele geçirilen 30 tabloyla ilgili soruşturma derinleştirilirken, gözler Türkiye’nin çeşitli müze ve ören yerlerinden çalınan eserlere çevrildi. Araştırmacı Yaşar Yılmaz, dünyadaki çeşitli müzeleri gezerek, ülkemizden kaçırılan eserleri fotoğrafladı. Yılmaz çalışma sonunda, 70 bine yakın tarihi eserin Türkiye’den çalındığını tespit etti. Bu eserlerin geri getirilmesine ilişkin şu ana kadar bir işlem yapılmamasını da eleştirdi.

İzmir ve Ege’den yaklaşık 50 bin eser

ABD, Avusturya, Danimarka, Almanya, Rusya ve Yunanistan’ın önde gelen müzelerini gezerek, yağmalanan ve çalınan eserleri fotoğraflayan emekli inşaat mühendisi Yılmaz, İzmir ve Ege’den yaklaşık 50 bin eserin yurtdışına kaçırıldığını açıkladı. Araştırmasına 2009’da başlayan Yılmaz, ABD’deki Paul Getty, Metropolitan, Boston, İngiltere’deki British, Oxford Ashmolean, Almanya’daki Bergama, Alte ve Yunanistan’daki Benaki gibi müzelerde Osmanlı eserlerinin yanı sıra milattan öncesine dayanan eserlerin, hatta türbelerdeki tabutların bile kaçırıldığını tespit ettiğini söyledi.

Bu müzelerde sergilenen eserlerin üzerinde yer alan bilgi notlarından yola çıkarak 70 bin eserin Türkiye’den kaçırıldığını belirlediğini, tüm eserlerin tek tek fotoğraflarını çektiğini anlatan Yılmaz, şöyle dedi: “Bilindiği üzere Ege’de en büyük yağmaya Bergama ve Efes’in 1863’te ‘bilimsel araştırma’ denilerek Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Avusturyalılar
tarafından kazılmasıyla başlandı ve hiçbir itiraz gelmemesi üzerine 1930 yılında  Bergama Müzesi açıldı. Bugün hâlâ Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından Bergama’da kazılar devam etmektedir. Yine benzer şekilde Avusturyalılar da 1986 yılında Neuburg Sarayı’nı Efes Müzesi’ne dönüştürmüşlerdir. Yalnızca bu müzeler bile ülkelerine yılda 15 milyon Avro getirmektedir. Bunu düşünürsek ülke olarak ne denli büyük bir kayıp yaşadığımız ortadadır.”

Türkiye bu eserleri geri istemeli

70 bin eseri geri alma zamanının geldiğini de belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Bergama ve Efes müzelerinin yanı sıra Yunanistan ziyaretim sırasında Aliağa’daki Myrina antik kentine ait eserlerin Atina’daki Benaki Müzesi’nin içinde sergilendiğine şahit oldum. Resmen iki salon dolusu eseri bizden alıp götürmüşler. Atina’daki 10 müzenin 6’sında bize ait olan 3 bin eseri belgeleyip fotoğrafladım. Bunun gibi onlarca belge mevcut. Şimdi bu iki yıllık çalışmamı bir kitap haline getireceğim. Bugün Birleşmiş Milletler’e bağlı UNESCO’nun ‘Her eser kendi toprağına iade edilmelidir’ hükmü bulunmaktadır. Türkiye bu eserleri geri istemelidir.”

Hangi Eser Nerede?
Türkiye’den en çok Ege Bölgesi’nden eserlerin kaçırıldığını belirten Yılmaz, bazı eserlerin nerelerde sergilendiğini şöyle sıraladı:

  • Bergama Tapınağı ve Milet Pazar Yeri (MÖ 4. yy.) Almanya’daki Bergama Müzesi’nde.
  • Salihli Tapınak Sütunu (MÖ 4. yy.) Amerika’daki Metropolitian Müzesi’nde.
  • Urla (Klazomenai) Lahiti İngiltere’deki British Müzesi’nde.
  • Efes Kütüphanesi’nin heykel asılları Avusturya’nın Efes Müzesi’nde.
  • İzmir Apollon Heykeli (MS 2. yy.) Fransa’nın Louvre Müzesi’nde.
  • Efes Artemis Tapınağı’ndan Amazon Kadın Heykeli Amerika’nın Baltimore Müzesi’nde.
 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/70-bin-eserlik-yagma_115204.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • 2009 'da louvre müzesini gezdim. Bizden giden çok eser var orda. Ayrıca dünya saatlerinin olduğu bölümde bakımı yapılmış yeni yerlerine gitmeyi bekleyen onlarcası ambalajlı bekliyordu. Sinirden tırnaklarımı yemiştim. Denon kısmında bulunan Ermenia Sacra bölümünde ideolojileri ile birçok turiste yalan yanlış haritalarla Türkiye topraklarını sanki Ermenistan topraklarıymış gibi anlatmalarını da hiç bahsetmiyeyim. Irkçılık yapmaları çok kötü ama şu da bir gerçek, biz kendimizi anlatmıyoruz avrupalının gördüğü tarihine, tarihi eserlerine sahip çıkmayan barbar bir ülke. Hoş ...kendileri neyse ? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!