Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

73 Milyon Gelecek

Başkan Kocaoğlu, ”Hazineye açılan 5 buçuk milyon liralık davayı kazandık. Yürütmeyi durdurma kararı çıkarttık. Şimdi onun sonucunu bekliyoruz. Maliye Bakanlığı lütfederse... 73 milyon lira, bir anlamda fazla kesildiği için tasarruf ettiğimiz bir para olarak bize gelecek” diyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2009’un ‘en’lerinden sonra

Milliyet EGE
73 Milyon Gelecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2009’un ‘en’lerinden sonra 10 soruda 2010’u anlattı. Her ne kadar hem İzmir hem de kendisi için yeni yıl beklentilerini konuşsak da söz döndü dolaştı yine metroya geldi. Hem bütçe hem de metro ihale süreçleri nedeniyle zorlu olacağı gözükse de Başkan Kocaoğlu, 2010 için umut dolu olduğunu anlattı. İşte 10 soru ve merak edilen Aziz Kocaoğlu 2010...

2010’da kendinizi için ‘ilk işim olacak’ dediğiniz şey ne oldu?

Bu göreve geldiğimden beri, kendim için bir şey düşündüğüm yok. Realite bu. Herkesin bir kişiliği var; ben bir işe sarılınca başka bir şeyi görmüyorum. 24 saat, o iş ile uğraşıyorum. Öyle bir kişiliğim var. 

İzmir için ilk iş?

Kendim için çok değil ama İzmir için var tabii. Mesela metronun bitmesi, Aliağa -Menderes’in bitmesi... Bunlar hem benim için hem de İzmir için önemli. Benim için manevi hazzı çok büyük, İzmirli hemşerilerimiz için de getirisi çok büyük.

Kendiniz için yeni yılda yapacaklarınız listesinde neler var?

Yeni yılın ilk sabahı, ‘Yarın sabahtan itibaren spor yapmaya başlayacağım’ diye karar verdim. Hatta Türkegül Hanım’la da paylaştık. Evde koşu bandında yapmayı düşünüyorum.

En son iki yıl önce sinemaya gidebildim

Peki sizin geride bıraktığınız şeyler ya da ‘Artık daha çok yapacağım, daha çok vakit ayıracağım’ dediğiniz şeyler yok mu?  ‘Kitap okumaya, sinemaya, Türkegül Hanım’a, aileme daha çok vakit ayıracağım’ diye düşünmüyor musunuz? Mesela eşinizle en son birlikte ne zaman sinemaya gittiniz?

Ben gece zaten kitap okuyorum... Hanıma da vakit ayırmaya çalışıyorum... Ama en son sinemaya gideli, herhalde  2-3 sene olmuştur. Türkegül çok gidiyor sinemaya, takip de ediyor... O kadar da niyetleniyoruz ama burada her an bir şey çıkıyor, her an bir şey var.

Hem Devlet Senfoni Orkestrası hem de Devlet Opera ve Bale’nin etkinliklerine gitmeyi de çok istiyorum. Çok da dinlendiriyor. Her seferinde niyetleniyorum ama bu yılla birlikte artık unutmamak için programıma gideceklerimi yazdırmaya başladım.

Kocaoğlu’nun bitmesini en çok istediği projeler

2010’da en çok olmasını istediğiniz dileğiniz nedir?

Metrolar, raylı sistemler, kent dönüşümleri, Kemeraltı’nın düzenlenmesi, Agora’sı, Kadifekale’si, yeni müze.... Bunların hepsi güzel. Ama, bizim yatırıma ihtiyacımız var. Bizden önce de belirlenmiş, biz de bunu destekliyoruz. Bu kent, turizm ve hizmet sektörü şemsiyesi altında büyüsün istiyoruz. Bunu yapabilmek için de bir planlama gerekiyor. Bir tanesi rahmetli Başkanımız Ahmet Piriştina döneminde başlayan liman arkası ve Salhane, Turan’a kadar uzanan 500 hektarlık alan. Bir diğeri de bizim dönemimizde Turizm Bakanlığı ile planlamaya çalıştığımız İnciraltı... İzmir’de patlamayı; turizmle, fuarla, kongreyle, termalle, sağlıkla, inanç turizmiyle, sağlayacağımıza inanıyoruz. Bu iki araziyi planlayamazsak, biz bu işin içerisinden İzmir olarak çıkamazsak, hükümet olarak çıkamazsak, diğer yaptıklarımız kentin gelişip zenginleşmesine büyük katkıda bulunmaz, sıçrama yaptırmaz. Bu iki alanın planlanması bizim ufkumuzu değiştirecektir. Kentin sıçrama tahtası bu planlamalardır. İzmir’de sağlık turizminin İnciraltı’nda teşvik edilmesi gerekir. Özel yasa çıkartılması gerekiyorsa, özel yasa çıkartılması gerekir. Başka türlü olmaz. Bunları yapmaya çalışacağız.

Kendiniz için?

Sağlık, güç, kuvvet... Sağlıklı olalım, çalışalım. Zaten biz önce dünya işleriyle ilişkimizi kestik; parayla pulla... Sonra kendimizi emekli etmeye karar verdik ve ardından siyasete girdik. Bundan sonra istediğimiz sağlık, huzurlu bir yaşam ve bu dönem içerisinde kente olabildiğince hizmet etmek, kent insanının mutluluğunu, yaşam standartını, refah düzeyini artırabilmektir. Eğer bu sorumlulukla biz bu görevleri yapabiliyorsak, bundan büyük mutluluk olmaz bizim için artık. Bir de tabii yüzde 56 oy çok zor bir iş. Büyük bir sorumluluk ve büyük bir yük. Daha çok çalışmamız gerekiyor. O destekle beraber sorumluluk da artıyor tabii. Onun için 2010’da da çok çalışmamız gerekiyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/73-milyon-gelecek_75609.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!