Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

730 Yıllık Çinileri Kırma Cezası 18 Ay Hapis

Sahip Ata Külliyesi’nde bulunan 730 yıllık çinilerin, restorasyon sırasında işçilerce kazmayla kırılmasına dair dava, beş yıl sonunda bitti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından açılan davada, restorasyonu yapan Gündağ Turizm İnşaat Ticaret Sanayi Limited Şirketi yetkilisi Aşur Taştan 18 ay hapis cezası verildi.

Radikal Gazetesi
730 Yıllık Çinileri Kırma Cezası 18 Ay Hapis

Sahip Ata Külliyesi’nde bulunan 730 yıllık çinilerin, restorasyon sırasında işçilerce kazmayla kırılmasına dair dava, beş yıl sonunda bitti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından açılan davada, restorasyonu yapan Gündağ Turizm İnşaat Ticaret Sanayi Limited Şirketi yetkilisi Aşur Taştan, 18 ay hapis cezası verildi. Külliyenin türbe bölümünde de paha biçilemez 434 tarihi çininin kaybolması üzerine yine firma hakkında zarar ve ziyanın tazmini için açılan dava ise devam ediyor.

Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, 730 yıllık Sahip Ata Külliyesi ’nin restorasyonu için 2005 yılında ihale açtı. Gündağ Turizm İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi kazandı. Külliyenin dış ve iç duvarlarının restorasyonunu üstlenen firma 8 Temmuz 2005’te çalışmalara başladı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü denetiminde yapılan restorasyon çalışmaları sürerken, 29 Temmuz’da işçiler külliyenin çini duvarlarını yıkmaya başladı. Durum öğlen saatlerinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü ekipleri inceleme yapmak için külliyeye geldiğinde ortaya çıktı. Çalışma durduruldu.

Külliyenin kuzey bölümündeki iki altıgen formlu çini levha, batı bölümünde bulunan 10 metrekarelik çini pano ve güney bölümünde yer alan 9 metrekarelik altıgen çini pano ile 1.5 metrekarelik altıgen çini panonun tahrip edildiği, 1300 parça çininin kazmalarla kırıldığı anlaşıldı.

Konya 1’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açan Vakıflar Bölge Müdürlüğü,  434 çininin de kaybolduğunu belirleyince ‘zarar ve ziyanın tazmini için’ bir de Konya 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ne bir dava daha açtı.

Konya Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç, “Son bilirkişi raporuna göre çini başına 1000 TL gibi bir rakam belirlendi. Ama 730 yıl öncesine ait bir çininin değerini biçmek kolay değil ” dedi.

Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırılan külliyede yer alan 1277 yılına ait çiniler, dönemin Selçuklu mimarisinin önemli örnekleri arasında gösteriliyordu. (dha)

http://www.yapi.com.tr/haberler/730-yillik-cinileri-kirma-cezasi-18-ay-hapis_77004.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!