Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

8 Aydır Açılamayan Yol!

Rusya Büyükelçiliği ile Anakent Belediyesi'nin anlaşamaması nedeniyle Kenedy Caddesi'nden Kızılay'a dönüş güzergâhı 8 aydır açılamıyor.

Cumhuriyet ANKARA
8 Aydır Açılamayan Yol!

b>Rusya Büyükelçiliği ile Anakent Belediyesi'nin anlaşamaması nedeniyle Kenedy Caddesi'nden Kızılay'a dönüş güzergâhı 8 aydır açılamıyor.

Tunus Caddesi'nden gelerek Kennedy yönüne sapan sürücüler Atatürk Bulvarı'ndaki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) önünden sağa dönerek Kızılay'a gitmek yerine, yol kapalı olduğundan, sola dönerek Kuğulu Park'ın önünden dolaşmak zorunda kalıyorlar. Bu hem trafiğin sıkışmasına hem de Anakent Belediyesi'nin aşamadığı bürokrasi nedeniyle sürücülerin onca zahmete katlanmasına yol açıyor. Sorun ise Rusya Büyükelçiliği'nin kullanılmayan boş binasından kaynaklanıyor. Yolun binanın bahçesinden geçmesi gerekiyor. Ancak Rusya Büyükelçiliği anlaşma sağlanamadığı için binanın bahçesinden yolun geçirilmesine izin vermiyor.

Anakent Belediyesi Basın Koordinatörü Avni Kavlak , Rusya Büyükelçiliği'yle son görüşmenin Şeker Bayramı öncesi yapıldığını belirterek, " Öneriler sunduk, 'Satın alalım, takas yapalım, kiralayalım' dedik. Önerimize karşılık kesin bir yanıt vermekten de kaçınıyorlar" dedi. Büyükelçiliğe alan için herhangi bir fiyat belirtmeyip, onların değer biçmesini istediklerini kaydeden Kavlak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yolun açılmasına izin verdik, kullanılması için ayrıca izin almanız gerekiyor' diyerek köprü yapıldıktan sonra geçişe izin vermediler. Binanın etrafını çevirerek sadece araç değil, yaya geçidine de kapatmışlardı ancak beton blokları biraz geri aldılar da yayalar için alan geçiş yolu açıldı. Konuyla ilgili elçilikle birçok kez görüşüldü ve öneri sunuldu. Ancak kendilerinden yanıt alamıyoruz. Ağır işleyen bir konu. Alanın kullanım izninin alınması için Rusya'da Bakanlar Kurulu'nda konunun görüşülmesi gerekiyormuş. Tek alabildiğimiz bilgi bu. Köprünün yapımına izin veren heyeti davet ettik. Onların yanıtını bekliyoruz. Burayı istimlâk edebiliriz ama bunu yapmak istemiyoruz."

Odalar ve dernekler şikayetçi
Oda ve dernek yöneticileri de durumdan rahatsız olduklarını, plansızlığın "ayyuka" çıktığını belirtiyorlar. Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Serdar Karaduman yolun açılamamasının planlamanın doğru yapılamamasından kaynaklandığını belirterek, "Bir işe başlıyorsanız planını önceden yapmalısınız. Anakent Belediyesi çalışmalara plansız başladığından yarı yolda çözüm üretmeye çalışıyor. Bugün yarın açılacak diyerek kamuoyunu oyalama çalışıyorlar. Büyük yatırımlar yapılıp yarar sağlanacaksa işin doğru yapılması gerekir. Her geçen gün yurttaşın zararına oluyor" dedi.

Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı İlhan Kural da "Madem ortada bir anlaşma var bunun sözlü değil yazılı olması gerekir. Bu öngörüsüzlük ve plansızlıktan başka bir şey değildir. Bunu Ankara'nın birçok caddesinde görmek mümkün. İleriye dönük kararlar alınmadığı sürece Kızılay trafiği rahatlamayacaktır. İşin içinde Rusya olunca ortada kaldılar tabii. Eğer bizden bir bakanlığın ya da kuruluşun binası olsaydı, bir yolunu bulup işi kotarırlardı " dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/8-aydir-acilamayan-yol_57065.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!