Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

83 Yılın Birikimini Taşıyan İş Bankası Müzesi Açıldı

Türkiye İş Bankası, kuruluşundan bugüne kurumsal tarihinin tüm aşamalarını içeren on binlerce belge, nesne, film ve fotoğraftan oluşan koleksiyonuyla müzesini ziyarete açtı.

yapi.com.tr
83 Yılın Birikimini Taşıyan İş Bankası Müzesi Açıldı

br/>
Türkiye İş Bankası, kuruluşundan bugüne kurumsal tarihinin tüm aşamalarını içeren on binlerce belge, nesne, film ve fotoğraftan oluşan koleksiyonuyla müzesini ziyarete açtı. Kurgu ve metin yazımlarını Prof. Dr. Zafer Toprak’ın, müze kurgu ve tasarımını Burçak Madran’ın ve video kurgu ve enstalasyonlarını Çağdaş Arpaç’ın üstlendiği müze İş Bankası’nın Eminönü’ndeki Yenicami Şubesi’nin tarihi binasında oluşturuldu.

Türkiye İş Bankası’nın 83 yıllık geçmişinin tüm kesitleri yer aldığı müze, İş Bankası’nın, Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye’nin ekonomik ve sosyal hayatında üstlendiği önemli rolü, zengin bir arşivin ışığında gözler önüne seriyor.

Türkiye İş Bankası Müzesi, Türk bankacılık tarihinin tüm evrelerini yansıtan ve Cumhuriyet dönemi sosyal hayatından izler sunan zengin koleksiyon; fotoğraflar, bankacılık gereçleri, reklam ve promosyon malzemeleri, filmler, iletişim araçları ve belgelerden oluşuyor.

İstanbul Eminönü’nde bulunan ve 1928’den 2004 yılına İş Bankası Yenicami Şubesi olarak hizmet veren tarihi binada açılan İş Bankası Müzesi’nde, yapının tarihi ve mimari özellikleri korunarak çağdaş müzecilik anlayışının ve ileri teknolojinin sunduğu imkanlardan geniş ölçüde yararlanıldı.

Kuruluş hazırlıkları 2 yıldan beri devam eden İş Bankası Müzesi’nde, binanın özgün yapısına ait sabit mobilyalar ve detaylar olduğu gibi korunurken müze işlevine ve uluslararası normlara uygun biçimde iklimlendirme, güvenlik ve aydınlatma sistemleri binaya eklendi. Müze binasında bodrum katta bulunan Ana Kasa Dairesi ve Kiralık Kasalar da sergilemeye açılmak üzere düzenlenirken, arşiv olarak kullanılan mekânlardan biri de çeşitli etkinlikler, müze toplantıları ve film gösterimlerinin gerçekleştirilmesi için 50 kişilik bir salona dönüştürüldü.

Geniş bir ekibin kapsamlı ve uzun süreli çalışmasıyla hazırlanan Türkiye İş Bankası Müzesi için, Türkiye’nin dört bir köşesinden titizlikle toplanan, onarımdan geçirilen tarihi arşivin dijital ortama aktarımı da gerçekleştirildi. Müzede sergilenecek eserlerin belirlenmesi için Türkiye’nin her noktasından, 83 yıldan bu yana biriken, muhafaza edilen belgeler, fotoğraflar, filmler, objeler özenle toplandı ve gereken onarımlardan geçirildi. Müze sergilerinin, arşiv ve koleksiyonlarının hazırlanması sırasında; 500.000’i aşkın belge taranarak dijital ortama aktarıldı; 114 kutu, 106.000 metre film de restore edilerek koruma altına alındı ve dijital ortama aktarıldı.

Eserlerin sergilenmesinde ise koleksiyon malzemelerinin orijinal halleriyle, net olarak algılanabilmesi ve olabildiğince zengin bir görsellik sağlayacak şekilde sunulması amaçlandı. Müze tasarımında da, işlevsellik ve çok amaçlı kullanım; modülerlik ve mekan içinde kurgu değiştirebilme serbestisi; mekanın bir tarihi yapı olarak algılanabilmesi; sadelik ve kullanım kolaylığı kriterlerine öncelik verildi. Müzede, 12 adet bilgi kiosku, 3 adet plazma ekran, 14 adet de projeksiyon cihazı bulunuyor. Ayrıca yabancı ziyaretçiler için müzede sesli rehber cihazları da kullanılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/83-yilin-birikimini-tasiyan-is-bankasi-muzesi-acildi_57425.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!