Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

9 Bin Yıllık Tarihe Ahşap Örtü

İnsanoğlunun bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük kazı alanının üzerine, Türkiye'deki kazı alanlarında ilk olacak dev ahşap örtü yapılıyor. İngiliz arkeolog Profesör Ian Hodder başkanlığında 1993 yılından bu yana süren ve 9 bin yıl öncesine ait duvar resimleri ve çeşitli figürlerle süslü kap kacak ve mühürlerin bulunduğu

CNN Türk
9 Bin Yıllık Tarihe Ahşap Örtü

İnsanoğlunun bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük kazı alanının üzerine, Türkiye'deki kazı alanlarında ilk olacak dev ahşap örtü yapılıyor. İngiliz arkeolog Profesör Ian Hodder başkanlığında 1993 yılından bu yana süren ve 9 bin yıl öncesine ait duvar resimleri ve çeşitli figürlerle süslü kap kacak ve mühürlerin bulunduğu Neolitik dönem yerleşimi Çatalhöyük'te kazılar önümüzdeki haftalarda yeniden başlayacak.

İngiliz Arkeolog James Mellaart'ın ekibi tarafından 1960'lı yıllarda kazılan höyüğün güney bölümü dışındaki kazı alanlarını doğal olumsuz etkilerden koruyacak bir örtü bulunmuyordu.

Boeing ve Yapı Kredi Bankası ana sponsorluğunda devam eden kazı çalışmaları kapsamında, höyüğün "40'a 40 açması" olarak tabir edilen alan ve çevresine, Kazı Başkanı Profesör Hodder'ın önerisi doğrultusunda, dev bir çatı yapılıyor.

Söz konusu çatı örtüsünün yapımını üstelenen, merkezi İstanbul'da bulunan Atölye Mimarlık firması sorumlusu Sinan Omacan, AA muhabirine, sadece kazı alanı değil, turistler için de bir gezinti mekanı özelliği taşıyan Çatalhöyük'ün üzerine ahşaptan dev bir örtü inşa etmeye başladıklarını söyledi.

Bin 300 metrekare alanın üzerini yağmur, kar ve güneş gibi etkilerden koruyacak olan bu yapının, Çatalhöyük'ten çıkan tarihi eserlerle bütünleşmesi için ahşap malzeme kullanıldığını vurgulayan Omacan, şunları kaydetti:

"Malzemenin, doğa dostu olması için, çelik gibi bir malzeme yerine, ahşap olmasına karar verildi. Avusturya'dan getirttiğimiz bu ahşap malzeme, 'lamina ahşap' olarak bilinen son derece sağlam, buna karşın oldukça hafif bir özellik gösteriyor. Geçen yıl yaz aylarında, bu ahşap çatının üzerine oturacağı betonarme temeller, ayakların dikileceği noktalara lokal kazılar yapılarak inşa edilmişti. Şimdi, ayaklar üzerine 9 metre yüksekliğindeki çatıyı inşa etmeye başladık. Çatı inşaatı temmuz ayında bitecek, ancak inşaat devam ederken de alt bölümde kazı ekipleri planlanan normal kazı çalışmalarını sürdürecek."

Omacan, bu örtünün tepe kısmının ise özel bir plastik olan polikarbonat levhalarla kaplanacağını, ahşap yapının içerden ve dışardan göz alıcı görünümüyle; ilk kez hububatın üretilmesi, ilk kez keçilerin evcilleştirilmesi ve ilk sanat eserlerinin ortaya çıkmasıyla bilinen Çatalhöyük ile adeta bütünleşeceğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/9-bin-yillik-tarihe-ahsap-ortu_61976.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!