Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

904 Yıldır Ayakta!

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Öreyler beldesindeki 904 yıllık çınar ağacı, heybetli görüntüsüyle görenleri hayrete düşürüyor.

yapi.com.tr
904 Yıldır Ayakta!

Beldenin Harman Yeri mevkiinde yol üzerindeki “Koca Çınar” lakaplı ağaç, geçirdiği birçok doğal afete ve tabiatın ağır koşullarına rağmen tam 904 yıldır dimdik ayakta duruyor. İHA'nın haberine göre, Öreyler beldesinin MHP’li Belediye Başkanı Özden Akçay, 2009 yılında Kütahya Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nda görevli uzmanların, gövdesi üzerinde yaptıkları teknik inceleme sonucu ağacın 900 yaşında olduğu tespit edildiğini, tescillenen Koca Çınar’ın hayat hikayesini bugüne kadar kimsenin bilmediğini söyledi. Akçay, “Bırakın Simav’ı, bölgede Koca Çınar’ın yaşında dimdik ayakta durabilen böylesine heybetli başka ağaç yok. Bunca yıldır nasıl dimdik ayakta kalmayı başarmış bunu bilen yok “ dedi.

Koca Çınar’ın 40 metrelik boyu ve 7 metre genişliğinde çevresiyle çok uzaklardan bile görünebildiğini ifade eden Başkan Akçay, “Koca Çınar bizim beldemizin bir sembolü. Üstelik doğa fotoğrafçılarının da ilgi odağı. Koca Çınarı görüntülemek maksadıyla her yıl çok sayıda doğa fotoğrafçısı beldemize gelir. Mayıs ayında canlanarak yapraklarıyla gölgesinde piknik yapmak isteyenlere adeta kucak açar. Sonbahar geldiğinde de yapraklarını dökerek kış uykusuna dalar. Her yıl onun tekrar dirilip dirilmeyeceğini merak ederiz. Ancak Koca Çınar yıllara meydan okurcasına her sene yeşerir” dedi.

"Neler gördü ama yıkılmadı"

Başkan Akçay, Koca Çınar'ın bulunduğu alanın dere yatağı olduğunu, bu nedenle çok sık sel, taşkın ve deprem gibi doğal afetlerle karşılaştığını anımsatarak, şunları söyledi:

“Yeni dikilen ağaçlar en ufak bir sel de yıkılıyor. Oysa Koca Çınar ne seller gördü, ne depremler geçirdi. Onun dimdik ayakta durması herkes gibi bizi de şaşırtıyor. Bunca yıldır her türlü afete rağmen 904 yıldır ayakta. İbret alınması ve gelip görülmesi gerekir. Bir hayat hikayesi var mıdır, yok mudur beldemizde bilen yok. Yaşlılar da bilmiyor. 900 yıllık tarihimize tanıklık ettiği ortada. Biz ona gözümüzün içi gibi bakıyoruz.”

Köy halkından 73 yaşındaki Rafet Yoldaş, “Dedelerimiz atalarımız bize bu ağacın yaşını bilmediklerinden bahsedelerdi. Çevrede geçmişini bilen yok” derken, 75 yaşındaki Halil Ata ise, “Bu ağacın bir hayat hikayesi var mıdır, yok mu dur bilen yok. Heybetli görüntüsüyle bunca yıl dimdik ayakta durması herkesi şaşırtıyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/904-yildir-ayakta_106498.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!