Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB Destekli SUDEST Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

AB Destekli SUDEST Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

ibb.gov.tr
AB Destekli SUDEST Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

stanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de içerisinde yer aldığı AB destekli bir URBACT projesi olan SUDEST (Sustainable Development of Sea Towns - Liman Şehirlerinin Sürdürülebilir Kalkınması) projesinin ikinci toplantısını 16 - 18 Şubat tarihleri arasında İtalya’nı Livorno şehrinde gerçekleştirdi.

Toplantıya toplam 30 kişi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına da Doç. Dr. Cengiz Güngör ve Muzaffer Şahin katıldı.

Bu projede İstanbul dışında Napoli (İtalya) (lider ortak), Bastia (Korsika), le Havre (Fransa), Matosinhos (Portekiz), APDL (Portekiz), Porto Vivo (Portekiz), Livorno (İtalya), Syracuse (İtalya) ve Zarzis (Tunus) şehirleri temsilcileri ile Napoli, le Havre, Porto and Pescara Üniversiteleri yer almaktadır. Proje çalışmalarına adı geçen şehirlerden ve üniversitelerden yaklaşık 30 uzman katılmaktadır. Projenin bütçesi 296.000 € olup bunun yaklaşık yarısı URBACT, diğer yarısı da ortak şehirler tarafından karşılanmaktadır.

Resmi olarak 17–19 Kasım 2005 tarihinde İtalya’nın Napoli şehrinde başlayan SUDEST (Liman Şehirlerinin Sürdürülebilir Kalkınması) çalışmasında çalışma grubunun faaliyetleri kapsamında şehirler ile limanlar arasındaki ilişkileri geliştirmek yer almaktadır. Çalışma şehir ve limanların etkileşiminin fiziksel, sosyal ve ekonomik boyutlarını incelemektedir.

Livorno toplantısı liman ve şehirlerin kentsel dönüşüm projeleri kapsamında fiziksel boyutuna odaklanmıştır. Toplantı öncesi katılımcılardan toplanan istatistikî ve diğer bilgiler değerlendirilerek katılımcıların bilgilerine sunulmuş ve katılımcı şehirlerde yapılan limanlarla alakalı kentsel dönüşüm projeleri ve bunların fiziksel etkileri incelenmiş ve tartışılmıştır.

Katılımcılar, Livorno’da limanları ve yapay olarak inşa edilmiş kanalı da içeren şehir turu yapmışlardır.

3. Toplantı İstanbul’da
Çalışmalarının 3.'sü, proje katılımcılarının talepleri doğrultusunda 21 - 25 Haziran 2006 tarihlerinde İstanbul’da yapılması planlanmaktadır. İstanbul toplantısı öncesi, şehir ve limanların ekonomik ve sosyal boyutuna ilişkin veriler toplanacak ve toplantıda değerlendirilecektir.

Toplamda 6 toplantı planlanmaktadır. Ekim ayındaki 4. toplantı Porto Vİva/ Matosinhos ve son toplantı da 2007 baharında Napoli şehrinde gerçekleşecek ve proje sonuçlandırılacaktır. Yapılan çalışmalar URBACT resmi sitesinde tüm dünyanın bilgisine sunulacaktır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ab-destekli-sudest-projesi-calismalari-devam-ediyor_41865.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!