Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Abant'a Gölet Yapılmamalı'

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu, Abant Tabiat Parkı'nın daha fazla korunmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, ''Abant Tabiat Parkı, İl Özel İdaresine devredilmesinin ardından üzerinde yapılan ve yapılacak yeni işletmelerin de etkisiyle artık doğallığını yitirecek'' diye konuştu

NTV
'Abant'a Gölet Yapılmamalı'

Yıllardır Abant'la ilgili bilimsel araştırmalar yapan Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu, Abant Tabiat Parkı'nın daha fazla korunmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, ''Abant Tabiat Parkı, İl Özel İdaresine devredilmesinin ardından üzerinde yapılan ve yapılacak yeni işletmelerin de etkisiyle artık doğallığını yitirecek'' diye konuştu.

Abant'a son 3-4 yılda 1,5 milyon ziyaretçi geldiğini ifade eden Külköylüoğlu, şunları söyledi:

''Oraya gelen ziyaretçiler zannediyorlar ki sanki Abant'ta bulunan bu kadar ağaç yok olmayacak veya oradaki diğer canlılar hiçbir etki göstermeyecek. Abant'a ne kadar girip çıksak da sanki orası hep aynı kalacak, bu doğru değil. Özellikle son 3-4 yıllık verilere göre Abant'a gelen turist sayısı yaz aylarında artmakla beraber 1-1,5 milyon kadar olarak tahmin ediliyor.''

Abant Gölü'nün en az 7-8 bin yıl önce oluştuğunu kaydeden Külköylüoğlu, insanların bu bölgeyi 3-4 bin yıldır kullandığını belirtti. Külköylüoğlu, ''Şu anda da o zamandan kalan izler bulunuyor. Bunu gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yapılan çalışmalardan biliyoruz'' dedi.

Abant Gölü'nün oldukça ilginç bir yapıya sahip olduğuna değinen Külköylüoğlu, Abant Tabiat Parkı'ndaki Abant Gölü ve çevresinde, dünyada ve Türkiye'de sadece Abant'ta bulunan 60-70 çeşit endemik bitki ve hayvan bulunduğunu kaydetti.
        
''Abant Tabiat Parkı'nda gölet yapılmamalı''

İl Özel İdaresince Abant Tabiat Parkı'nda yapılması düşünülen göletin gereği olmadığını, parkta özellikle son 10 yıldır birtakım yapılaşmalar görüldüğünü kaydeden Külköylüoğlu, sözlerini söyle sürdürdü:

''Abant Tabiat Parkı'na binalar ve ek binalar, sergi salonları yapılıyor. Futbol ve golf sahaları yapılması düşüncesi de var. Bazı master planlarında bunların yapılmasına izin verilmiş ancak en tehlikeli olan durumlardan biri Abant Tabiat Parkı'nda yüksek irtifalı gölet yapılması. Gölet, doğal olmayan bir şey. Abant Tabiat Parkı'nın yanında gölet yapılmasını anlamak çok zor. Bir yandan doğal alanları, tabiatı korumaya çalışırken diğer yandan doğal alanlarda nedeni olmadan, amacı olmadan böyle ortamlarda göletler yapıyoruz. Unutmayın ki dünyada birçok yerde bu yapay göletlerin olumsuzlukları görülüyor.''

Abant Tabiat Parkı'nda gölet yapmanın doğal alanda bulunan ve henüz bilinmeyen florayı ve faunayı yok edeceğini ifade eden Külköylüoğlu, orada bulunan ve belki de birçok hastalığa çare olabilecek bitkilerin de yok olacağını söyledi.
      
''Abant, milli park olmalı''     
  
Abant Tabiat Parkı'nın milli park statüsüne çıkarılması gerektiğini kaydeden Külköylüoğlu, ''Bu alanı daha iyi korumak istiyorsak bunu yapmak zorundayız. Abant Tabiat Parkı milli park olursa ne olur, buraya insanlar giremez mi, insanlar burayı kullanamaz mı, hayır öyle değil, milli park olunca koruma statüleri daha da artacak, buraya ilgi daha farklı şekilde değerlendirilecek, gelecek nesillere olduğu gibi aktarılacak'' diye konuştu.

Prof. Dr. Külköylüoğlu, Abant'ın çehresinin 150 yılda çok değiştiğini, buna da insanların doğaya olan neden olduğunu kaydetti.

1888 ve öncesinde Fransızlar tarafından çizilmiş haritalara Osmanlı arşivlerinden ulaştıklarını bildiren Külköylüoğlu, ''Bu haritalara baktığımızda Abant'ın bugün çok önemli değişikliklere uğradığını fark ediyoruz. Abant o doğal ortamıyla kalsaydı belki bugün çok daha güzel bir tabiat harikası olacaktı''
dedi. 1888'li yıllarda Abant Gölü'ne 7-8 akarsuyun aktığını haritalardan görülebildiğini söyleyen Külköylüoğlu, bugün sadece 2 akarsuyun gölü beslediğini belirtti.

İl Özel İdaresi yetkilileri ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abanta-golet-yapilmamali_75247.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!