Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Abant'a Yapılmadık Kötülük Kalmamış!

Abant Gölü’nde tahribat yarattığı öne sürülen çalışmalar, Çevre Bakanlığı’nın izniyle devam ederken, Orman Mühendisleri Odası’nın Abant Raporu tamamlandı. Raporda Abant Gölü Tabiat Parkı’nda devlet eliyle yapılan çalışmaların, zincirleme etkiler yarattığı ve ‘Doğal dengeyi bozacak nitelikte’ olduğu belirtildi.

Radikal Gazetesi
1 Abant'a Yapılmadık Kötülük Kalmamış!

Abant Gölü’nde tahribat yarattığı öne sürülen çalışmalar, Çevre Bakanlığı’nın izniyle devam ederken, Orman Mühendisleri Odası’nın Abant Raporu tamamlandı. Raporda Abant Gölü Tabiat Parkı’nda devlet eliyle yapılan çalışmaların, zincirleme etkiler yarattığı ve ‘Doğal dengeyi bozacak nitelikte’ olduğu belirtildi. 

Raporda şu tespitler dikkat çekti:

‘Abant Gölü çevresi, tabiat parkıdır. Göl çevresinde ağaç kesilmesi ve ‘zorunlu haller’ dışında motorlu taşıt kullanımı yasakken göl çevresinde genişliği 12-15 metreyi bulan yolların yapılması sorgulanmalı. Yolların bu derece genişletilmesi hem yasalara hem Abant Gölü Tabiat Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı’na aykırı. Yol genişletme çalışmalarında dolgu materyalle birlikte toprak da göl sularına karıştı. Toprak çökerek su bitkileri ve balık yumurtaların üzerini örtecektir.

Çalışmalar sırasında bazı ağaçların gövdeleri toprak dolguyla kısmen örtüldü, bazı ağaçlar iş makinelerinin çarpması sonucu zarar gördü. Gölde taşıtlar ve foseptik atıkları nedeniyle ağır metal kirliliği oluştu. Yolların genişletilmesi, yamaçlardan toprak içinden sızan suyun göle ulaşması engelledi. Bu, göldeki su dolaşımına engel oldu. Göl çevresine yapılan beton setle de göldeki su seviyesi 1.5 metre yükseldi. Bazı su bitkileri ve nilüferlerin tamamen su altında kaldığı gözlendi.’ (aa)

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/abanta-yapilmadik-kotuluk-kalmamis_81501.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çok abartılı bir rapor. 2 ay önce oradaydım. Çocuklarla kamp alanında geceledik. Türkiyede bir tane Abant var çok kıymetli ve turistik bir yer. Kamp alanında çadır kuracak yer bulmakta zorlandın. Neden? İnekler otlamış ve heryere pislemiş. Tuvaletler pislik içinde. Göl çevresine muhakkak gidiş geliş yol ve bisiklet yolu fayton yolu muhakkak yapılmalı. Bütün tesislerin pis suları göle sızmadan muhakkak toplanmalı. 21. yüzyılda bunu Türkiyede yapamıyorsak olurmu? Köylü pazarı kaldırılmış. Çok yazık. Rant için dükkanlar yapılmış kiraya verilmiş. Bu köylülerinde üç beş kuruş kazanması için evlerine üç beş kuruş gelir gelmesi için tekrar büyük bir pazar alanı kurulmalı. Büyük HAftasonu yoğunluğunu kaldıracak otoparklar yapılmalı. Yol üzerine kesinlikle park ettirilmemeli. Bunları planlamak hiç zor birşey değil. Amerikayı yeniden keşfetmeyede gerek yok. Abant gibi Avrupa ve Amerikada binlerce yer var. Ama Türkiyede hele hele İstanbul ve Ankara arasında Abant çok önemli. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!