Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD Elçiliğini Kaçırılan Filipinli İşçiler Yapmış

The Sunday Times, Bağdat'taki güvenlik sorunu yüzünden ABD Büyükelçiliği inşaatında çalışacak işçi bulunamayınca, bir grup Filipinli işçinin, 'Dubai'ye' diye, uçağa bindirilip Bağdat'a kaçırıldığını yazdı.

Milliyet Gazetesi
ABD Elçiliğini Kaçırılan Filipinli İşçiler Yapmış

ubai'de otel yapımında çalışacakları vaadiyle kandırılan bir grup Filipinli inşaat işçisinin, ABD'nin Bağdat'ta yaptırmakta olduğu devasa büyükelçilik kompleksinin inşaatında çalışmaları için Irak'a "kaçırıldıkları" iddia edildi.

Irak başkentindeki kaos ve güvenlik sorunu nedeniyle "dünyanın en tehlikeli projesi" olarak adlandırılan Bağdat'taki Amerikan Büyükelçiliği inşaatıyla ilgili yolsuzluk iddialarını soruşturan ABD Kongresi bünyesindeki komiteye ifade veren ABD'li sağlık teknisyeni Rory Mayberry, geçen yıl 51 Filipinli işçinin, kendisinin de içinde olduğu bir uçakla Bağdat'a "kaçırıldığını" öne sürdü. İngiliz Sunday Times gazetesinin haberine göre Mayberry, Mart 2006'da, büyükelçilik inşaatından sorumlu Kuveytli "First Kuwaiti" müteahhitlik şirketi tarafından kiralanan uçağa bindirilen Filipinli işçilerin, uçak kalkana kadar Dubai'ye gittiklerini sandıklarını söyledi. Mayberry'nin ifadesine göre, biletlerinde varış yeri olarak Dubai yazan işçiler aslında Bağdat'a götürüldüklerini, pilotun kalkıştan 10 dakika sonra yaptığı anonsla anladı. Dubai'de otel inşaatında çalışacaklarını sanan işçiler, gerçeği öğrenince ayaklanarak bağırmaya başladı, ancak hafif makineli tüfeğini çeken bir güvenlik görevlisi tarafından yeniden yerlerine oturtuldu. Mayberry, işçilerin daha fazla direnmediklerini belirterek, "Başka seçenekleri olmadığını anlamışlardı" dedi.

ABD'nin büyükelçilik inşaatları konusunda tecrübeli olan uzman mimar John Owens da, bu iddiayı doğrulayarak, "Kuveyt'ten Bağdat'a uçarken ellerinde Dubai bileti olan bir grup işçi gördüm. Tek Bağdat bileti benimkiydi. First Kuwaiti şirketinin müdürüne sorduğumda, 'Şşşt, bir şey söyleme. Kuveytli gümrük yetkilileri işçilerin Irak'a gittiğini öğrenirse uçağa binmelerine izin vermez' dedi" diye konuştu.

Mayberry ve Owens, uçağa binmeden önce heyecan içinde Dubai'ye gitmeyi bekleyen işçilerin, uçak indikten sonra kendilerini Bağdat'ta çok kötü şartlar altında çalışırken bulduklarını anlattı. ABD'nin Bağdat büyükelçiliği inşaatında çalışan Asyalı ve Afrikalı işçilerin günde 12 saat çalışıp ayda 300-400 YTL kazandıkları ve "tahammül edilemeyecek, acınacak haldeki kamplarda" kaldıkları belirtildi.

İddiaları soruşturan Amerikan komitesinin başkanı ve Kongre üyesi Henry Wax-man, başmüteahhit First Kuwaiti şirketinin büyükelçilik inşaatında zorunlu işçi kullanarak insan kaçakçılığına karşı yasaları ihlal ettiği iddialarının, ABD'nin insan haklarına saygısıyla ilgili olarak Irak'a ve tüm dünyaya yanlış bir mesaj verdiğini söyledi.

Haberli teftiş
First Kuwaiti şirketi ise, iddiaları yalanladı. Şirket sözcüsü, ABD Dışişleri Bakanlığı başmüfettişi Howard Krongard'ın ve Irak'taki çokuluslu gücün yaptığı incelemelerde First Kuwaiti'nin kaçak işçi çalıştırmadığını belirlediklerini söyledi. Howard Krongard da, işçilerin Bağdat'a kaçırıldığı iddialarını doğrulayacak bir kanıt bulamadığını söylerken, yaptığı soruşturmanın geniş kapsamlı olmadığını ve First Kuwaiti şirketinin teftiş ziyaretinden üç ay önce haberdar edildiğini vurguladı.
Filipinler Devlet Başkanı Gloria Macapagal-Arroyo, iddiaları araştırmak üzere Ortadoğu'ya bir heyet gönderdi.

Dünyanın en tehlikeli kenti
Bağdat'ta önceki hafta ticaret merkezi Karrada'da dört kişinin ölümüne neden olan bombalı araç saldırısının ardından göğe yükselen kalın duman sütunu görülüyor. Irak başkentine dün de havan topuyla düzenlenen saldırıda 11 kişi öldü. Saldırıda benzin istasyonlarına 9 havan mermisinin isabet etmesi sonucu 15 kişi de yaralandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abd-elciligini-kacirilan-filipinli-isciler-yapmis_55708.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!