Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD Mortgage Sorununun Faturası Lüks Konuta Kesildi

ABD'nin düşük gelirlilere yönelik mortgage pazarında başlayan sorunlar lüks konut alanına da sıçradı. Yükselen faiz oranları tüm satışları durdurdu.

Sabah GazetesiBD'de düşük gelirlilere yönelik olarak geliştirilen mortgage pazarında (sub prime) patlak veren kriz ülkede yüksek gelirlilere yönelik mortgage pazarını da etkiledi. Piyasalarda yaşanan dalgalanma yalnızca kredi faizlerini yükseltmekle kalmadı. Özellikle borsalarda yaşanan düşüşler ve düşüşlerin daha uzun süre devam etme ihtimali lüks konuta yönelmeyi planlayan olası alıcıları da korkuttu. Alıcılar daha iki ay öncesine kadar özellikle lüks konutlar için yüksek bedeller ödemeye hazırken değişen piyasa şartları nedeniyle artık satın alma planlarını ya geçici süre ertelemeyi daha uygun görüyor. Ya da daha önceden aynı ev için önerdikleri fiyatın yüzde 15-20 altında fiyat teklifleriyle satıcıların karşısına çıkıyor.

Tedirginlik artıyor

Uzmanlar Wall Street'te yaşanan histerinin sokaklara taştığına işaret ederek insanların her geçen gün biraz daha tedirgin olduğunu söylüyor. Hem alıcı hem de satıcıların güveni büyük ölçüde ortadan kalktı. Basında yer alan ve her geçen gün kötüleşen mortgage haberleri ise özellikle lüks konut alıcılarını tedirgin etti. Bu nedenle alıcılar hemen hareket etmek yerine bekle gör stratejisi uygulamayı uygun görüyor. Her yıl yapılan milyar dolarlık satışlarla rekor kıran lüks konut sektörü son yaşanan olayların ardından ortaya çıkan korku havası nedeniyle duraklama dönemine gireceği ifade ediliyor. Buna gerekçe olarak ise lüks konut alımında kullanılan ancak devlet güvencesi taşımayan "Jumb mortgage" isimli kredi dilimlerinde yaşanan hızlı faiz artışları gösteriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abd-mortgage-sorununun-faturasi-luks-konuta-kesildi_56012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!