Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

ABD'de Büyümenin Hız Kazanması Bekleniyor

Analistler, yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,6 büyüyen ABD ekonomisinin 2. çeyrekte yüzde 3 büyüme kaydedeceğini tahmin ediyor.

yapı.com.tr/AA
ABD'de Büyümenin Hız Kazanması Bekleniyor

ABD Ticaret Bakanlığı, bugün 2. çeyreğe ilişkin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verisini güncelleyecek. Bakanlığın geçen ay yaptığı 2. çeyreğe ilişkin GSYH verisinin ilk tahmininde, ABD ekonomisinin yüzde 2,3  büyüme kaydettiği açıklanmıştı.

Kış mevsiminin de etkisiyle yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 0,6'lık düşük büyümeden sonra 2. çeyreğin ilk tahmininde hesaplanan yüzde 2,3'lük büyüme rakamı bir sıçrayış olarak dikkat çekti. Bugün açıklanacak 2. çeyrek GSYH'ye ilişkin ikinci tahminin, ilk tahmine göre daha iyi gerçekleşmesi bekleniyor ancak  küresel hisse senedi piyasasındaki ve Çin ekonomisindeki sert düşüşün ilerideki aylarda ABD ekonomisini olumsuz etkileyip etkilemeyeceği belirsizlik olarak ortaya çıkıyor.


Bundan önce ülke  ekonomisindeki iyileşme sinyalleriyle birlikte ABD Merkez Bankası'nın (Fed) kısa sürede faizleri artıracağı tahmininde bulunan analistler, Çin ekonomisindeki endişelerle meydana gelen son piyasa  çalkantılarıyla birlikte, Fed'in aralık ayında faizlerde artışa gidebileceğini ifade ediyor.

Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi, konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede ABD ekonomisinin yılın son çeyreğinde yüzde 3,5 büyüme kaydedeceği öngörüsünde bulundu. Zandi, bu tahmininin piyasaların istikrar kazanacağına yönelik beklentilerinden kaynaklandığını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdde-buyumenin-hiz-kazanmasi-bekleniyor-_133667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!