Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD’de İki Yeni Nükleer Reaktör İş İmkanı ve Çevre Temizliğini Sağlayacak!

Enerji ihtiyacının yüzde 20'sini nükleerden karşılayan Amerika, Georgia eyaletinde yeni bir nükleer santral kurma hazırlığında. 1979'da Three Mile Island'da reaktör eriyip havaya radyasyon karıştığından beri santral inşaatı durdurulmuştu. Santral 2016'da hazır olacak. Obama, yeni kurulacak santralin ülkenin gelecekteki enerji ihtiyacını

bianet.org
ABD’de İki Yeni Nükleer Reaktör İş İmkanı ve Çevre Temizliğini Sağlayacak!

Enerji ihtiyacının yüzde 20'sini nükleerden karşılayan Amerika, Georgia eyaletinde yeni bir nükleer santral kurma hazırlığında. 1979'da Three Mile Island'da reaktör eriyip havaya radyasyon karıştığından beri santral inşaatı durdurulmuştu. Santral 2016'da hazır olacak. Obama, yeni kurulacak santralin ülkenin gelecekteki enerji ihtiyacını karşılayacağını, "güvenli ve temiz" olacağını ve iklim değişikliğiyle mücadelede etkili olacağını söyledi.

"Artan enerji ihtiyacımızı karşılamak ve iklim değişikliğinin sonuçlarıyla savaşmak için nükleer güç kaynaklarımızı arttırmalıyız. Bu kadar basit. Bir reaktör karbon kirliliğini yılda 16 milyon ton azaltacak"

Obama ayrıca santralin inşa çalışmalarının 3000 kişiye iş imkânı sağlayacağını, santral çalışmaya başladığında da 800 kişiye iyi maaşlı iş olanakları sağlanacağını ifade etti ve ekledi:

"Ekonomimiz, güvenliğimiz, gezenimizin geleceğini etkileyen bir konuda sağ ile sol, çevrecilerle girişimciler arasındaki eski tartışmalara saplanıp kalamayız. Yeni kuşak için güvenli, temiz nükleer santraller inşa etmek zorundayız."

Şu anda ABD'de 31 eyalette 104 aktif nükleer reaktör var ve buradan elde edilen enerji ülke elektriğinin beşte birini sağlıyor. Ayrıca dünya çapında inşa aşamasında 56 yeni reaktör bulunuyor.(ÇT)

* Bu haber Çiçek Tahaoğlu tarafından Guardian ve Reuters'tan Türkçeleştirilerek derlenmiştir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdde-iki-yeni-nukleer-reaktor-is-imkani-ve-cevre-temizligini-saglayacak_76822.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!