Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD’de Mortgage Krizine 3.2 Milyar Dolarlık Can Simidi

Bear Stearns, fonların bünyesindeki mortgage bağlantılı kağıtların satışını engellemek için 3.2 milyar dolarlık bir kaynağı devreye soktu. 3.2 milyar dolarlık bu planın hedefi, kreditörlerin hedge fonlardan birinin borçları karşılığında fonun elindeki varlıkları satmasını durdurmak olarak belirlendi.

Hürriyet Gazetesi
ABD’de Mortgage Krizine 3.2 Milyar Dolarlık Can Simidi

BD’nin beşinci büyük aracı kurumu, dünyanın da en büyük hedge fon yöneticisi ve ABD’nin ikinci büyük mortgage tahvilleri ihracatçısı konumunda olan uluslararası yatırım bankası Bear Stearns, geçtiğimiz aylarda ABD’de yaşanan mortgage krizinde büyük zarar gören ve iflasın eşiğine gelen fonlarını kurtarmak için bir plan hazırladı.

Bu plana göre, Bear Stearns, fonların bünyesindeki mortgage bağlantılı kağıtların satışını engellemek için 3.2 milyar dolarlık bir kaynağı devreye soktu. 3.2 milyar dolarlık bu planın hedefi, kreditörlerin hedge fonlardan birinin borçları karşılığında fonun elindeki varlıkları satmasını durdurmak olarak belirlendi.

Fon kurtarma pazarlığı
Bear Stearns, zor durumdaki fonlardan High-Grade Structured Credit Strategies Fund’un kreditörlerine, yeterli kefalet vererek fonun borçlarını üstlenebileceğini açıkladı. Hedge fonlarda ortaya çıkan kriz, riskli mortgage kredilendirmelerinde yanlış kararlar alınmasından kaynaklandı. Bear Sterns geçen cuma iki fonun milyonlarca dolarlık kayıp vermesinin ardından, yatırımcıların paralarını geri istemeye başlaması üzerine harekete geçti. Firma şu an bankalarla ikinci en büyük fonu kurtarmak için pazarlık sürecini sürdürüyor. Bu ikinci fon, 6 milyar dolarlık kredi ve çok daha riskli yatırımları kapsıyor.

Wall Streeet'e olumsuz yansıdı
Bear Stearns’in fonlarını iflasın eşiğine geldiğinin ortaya çıkmasının ardından riskli olarak ifade edilen mortgage kredileriyle ilgili risklerin piyasalarda yeniden arttığı konuşulmaya başlandı. Bu gelişme, borsalara da olumsuz yansıdı. New York Borsası’nda Dow Jones endeksi, Bear Stearns ile ilgili gelişmelerin ardından önceki gün 183 puanlık hızlı bir düşüşle kapandı. Mortgage kredili Sorunların yeniden gündeme gelmesiyle birlikte Bear Stearns hisseleri de haftayı yüzde 4’lük düşüşle 143.75 dolardan kapattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdde-mortgage-krizine-3-2-milyar-dolarlik-can-simidi_54909.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!