Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ABD’nin Küresel Afet Planı

ABD’nin, iklim değişikliklerinin yol açacağı afetler, göç ve terör gibi sorunlar karşısında askeri müdahale planları yaptığı bildirildi. ABD’de yayımlanan New York Times gazetesinin haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve istihbarat servislerinin ortaklaşa hazırladığı bir raporda, önümüzdeki 20-30 yıl içinde iklim değişikliklerinin

Cumhuriyet Gazetesi
ABD’nin Küresel Afet Planı

ABD’nin, iklim değişikliklerinin yol açacağı afetler, göç ve terör gibi sorunlar karşısında askeri müdahale planları yaptığı bildirildi. ABD’de yayımlanan New York Times gazetesinin haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve istihbarat servislerinin ortaklaşa hazırladığı bir raporda, önümüzdeki 20-30 yıl içinde iklim değişikliklerinin dünyada istikrarsızlığa ve hükümetlerin devrilmesine neden olacağı vurgulandı.

Raporda, ABD’nin, iklim değişikliğinin, şiddetli fırtınalar, kuraklık, kitlesel göçler ve salgın hastalıklar gibi olumsuz sonuçları yüzünden çok daha karmaşık ve zorlu sorunlara müdahale etmek zorunda kalacağına dikkat çekildi.

Gazeteye konuşan yetkililerden, savunma bakan yardımcılarından Amanda Dory, iklim değişikliğinin sorunları hızla karmaşıklaştırdığını söyledi. Raporda, 20-30 yıl içinde dünyada sorunların terörist hareketleri tetikleyerek, bölgesel istikrarsızlıklara yol açabileceği belirtildi. Özellikle Afrika’nın Sahra bölgesinin, Ortadoğu ve Güney-Güneydoğu Asya’nın son derece ciddi boyutta kıtlıklarla, su krizleriyle ve sel felaketleriyle karşılaşacağı kaydedildi. Raporda, bu gelişmelerin, ABD’nin insani yardım operasyonlarını ve askeri müdahalesini gerektirecek boyutlara ulaşabileceği sonucuna varıldığı vurgulandı.

Daha önce Ulusal Savunma Üniversitesi’nce geçen aralık ayında yapılan ve Bangladeş’te gerçekleşebilecek olası bir selin sonuçlarının incelendiği araştırma, yüzbinlerce mültecinin komşu ülke Hindistana’a akacağını ve bu gelişmenin yetersiz yaşam ve sağlık koşullarının yanı sıra dini ve kültürel çatışmalar yaratacağını öngörmüştü.

Pentagon’a göre iklim değişikliği aynı zamanda Amerikan ordusunu da olumsuz etkileyecek, zira ordunun kritik öneme sahip çok sayıda tesisi deniz seviyesinde yaşanabilecek değişimlere ve şiddetli fırtınalara karşı korumasız durumda. Daha önce Florida’da bulunan Homestead ve Pensacola donanma hava üsleri sırasıyla 1992 ve 2004 yıllarında yaşanan kasırgalarda ağır hasara uğramıştı. Bu durumun askeri planlamacıları endişelendirdiği ve ABD açısından stratejik öneme sahip askeri yerleşkeleri kötü iklim senaryolarına karşı güvenli hale getirmenin yollarının arandığı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abdnin-kuresel-afet-plani_71328.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!