Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Abu Dabi, 'Çölde Louvre' için Kesenin Ağzını Açtı

Abu Dabi'de açılacak Louvre Müzesi için anlaşma imzalanıyor. Tüm tartışmalara rağmen Fransız Kültür Bakanı Renaud Donnedieu de Vabres'nin salı günü Abu Dabi'de Louvre'un şubesini kurmak için Birleşik Arap Emirlikleri'yle anlaşma imzalayacağı açıklandı.

Radikal Gazetesi
Abu Dabi, 'Çölde Louvre' için Kesenin Ağzını Açtı

bu Dabi'de açılacak Louvre Müzesi için anlaşma imzalanıyor. Tüm tartışmalara rağmen Fransız Kültür Bakanı Renaud Donnedieu de Vabres'nin salı günü Abu Dabi'de Louvre'un şubesini kurmak için Birleşik Arap Emirlikleri'yle anlaşma imzalayacağı açıklandı.

Yetkililer konuyla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçınsa da Le Monde'a göre bu anlaşma Fransız hükümetine 700 milyon avro (1 milyar 260 milyon YTL) kazandıracak. Şimdiden 'Louvre'un yeni uydusu' ya da 'Çöl Louvre'u' olarak anılmaya başlanan müze, Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlandı. Sadiyat Adası'nda kurulacak kültürel kompleksin beş yapısından biri olması planlanan müzenin 2012'de açılması tasarlanıyor. Projenin Abu Dabi sahillerinde milyarlarca dolarlık bir turizm merkezi olması tasarlanıyor.

Fransız müzeleri seferber olacak
Anlaşmaya göre, Fransızlara yılda dört sergi için 150 milyon avro ödenecek. 10 yıl boyunca bu sergiler başta Louvre olmak üzere çeşitli Fransız müzelerinden derlenecek. Bu süre içerisinde Abu Dabi, 40 milyon avro harcayıp kendi koleksiyonunun oluşturacak. Le Monde'un haberine göre, müzenin sevk ve idaresi, uzun vadeli ödünç vermeler ve Louvre markasını kullanmak gibi çeşitli 'hizmetler' karşılığında Abu Dabi yönetimi Fransızlara ayrıca 200 ile 400 milyon euro arası ödeme yapacak...

New York'taki Guggenheim Müzesi'nin öncülüğünü yaptığı bu 'şube' uygulaması Fransa'da pek hoş karşılanmamış, aralarında pek çok uzman ve sanatçının bulunduğu 4 bin 600 kişilik bir protesto mektubu bile yayımlanmıştı. Kimileri Louvre'un ruhunu satıp üzerindeki ilgiyi kaybedeceğini savunurken, hükümet bunun 'Fransız kültürünü yaygınlaştırmak' için iyi olduğunu söylüyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi ise, çölün ortasında son derece modern ve zengin bir metropol olmasına rağmen tek bir müze ve gelişmiş sergi salonuna dahi sahip olmamanın ezikliğini bu projeyle üzerinden atmaya kararlı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abu-dabi-colde-louvre-icin-kesenin-agzini-acti_52353.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!