Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB'ye Çelik Tel İhracatı Tehlikede

Avrupa Çelik Endüstrileri Konfederasyonu (Eurofer), 2004-2007 yılları arasında Çin ve Türkiye'den Avrupa'ya yapılan filmaşin (çelik tel) ithalatında ciddi bir artış olduğu gerekçesiyle antidamping soruşturması açılması için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'na başvurdu.

Referans Gazetesi
AB'ye Çelik Tel İhracatı Tehlikede

b>Avrupa Çelik Endüstrileri Konfederasyonu (Eurofer), 2004-2007 yılları arasında Çin ve Türkiye'den Avrupa'ya yapılan filmaşin (çelik tel) ithalatında ciddi bir artış olduğu gerekçesiyle antidamping soruşturması açılması için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'na başvurdu. 27 Kasım'da yapılan bu başvuruya komisyonun 45 gün içinde karar vermesi gerekiyor.

Daha önce ABD'de Türk inşaat demirine yönelik açılan antidamping soruşturması, Türkiye'nin haklı çıkmasına rağmen bu ülkeye yapılan ihracatın yüzde 70 düşmesine neden olmuştu. Bu durum Avrupa'da da aynı sorunun yaşanacağı kaygısıyla Türk firmalarını ayağa kaldırdı. Çin'in ihracatı nedeniyle iç pazarları daralan, fiyatları da düşen Avrupalı üreticilerin Türkiye'yi de bu işin içine katarak soruşturma talebinde bulunduklarını vurgulayan İstanbul Demir Çelik İhracatçıları Birliği (İDÇB) Başkanı Serdar Koçtürk, Avrupa'da savunma yapmak için acilen bir hukuk bürosu ve lobi yapmak için de PR şirketi ile anlaşacaklarını söyledi.

Çin'le Türkiye'nin aynı kefeye konularak antidamping soruşturması istenmesinin hiç adil olmadığını kaydeden Koçtürk, bunun dürüst bir yaklaşım olmadığını kaydetti. Koçtürk, AB Komisyonu'nun Türkiye aleyhine karar vermesi halinde Avrupa'ya yapılan ihracatta da yüzde 40'lara varan oranlarda düşüş olabileceğini söyledi.

Kamuoyunu yanıltmak istiyorlar
Damping soruşturmasına gerekçe olarak gösterilen ihracat artışının Türkiye’nin ihracatındaki artışı değil, Çin’in ihracatındaki artışı yansıttığını kaydeden Demir Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, "Eurofer’in basın açıklamasında yer verdiği rakamlara göre, 2004'te AB'nin Çin ve Türkiye’den yaptığı toplam 611 bin tonluk filmaşin ithalâtının, 522 bin tonu Türkiye’ye, 89 bin tonu ise Çin'e ait. 2007'de ise 2004'e göre Türkiye’nin ihracatı yalnızca yüzde 22 artarken, Çin’in ihracatı yüzde 1945 gibi olağanüstü bir seviyede artmıştır. 2007 yılı için öngörülen toplam 2 milyon 475 bin tonluk filmaşin ithalatının, 1 milyon 836 bin tonluk bölümünün Çin'e, 639 bin tonluk bölümünün ise Türkiye’ye ait olması beklenmektedir. Yani 2004-2007 arasında, AB'nin Çin ve Türkiye’den yaptığı filmaşin ithalatındaki 1 milyon 864 bin tonluk artışın, yüzde 94 oranındaki 1 milyon 747 bin 122 tonluk bölümü, Çin'e aittir. Bu nedenle Çin ve Türkiye’nin AB’ye yönelik filmaşin ihracat verilerinin, ayrı ayrı değil de birleştirilerek verilmesinin amacı kamuoyunu yanıltmaktır" görüşlerini dile getirdi.

Amaç Türkiye'yi kontrol altına almak
Türkiye’nin ihracatındaki artışın reel bir artış olmadığını da vurgulayan Yayan, "Burada baz yılı etkisinden kaynaklanan bir artış söz konusudur. İhracatın 77 bin ton düşüş gösterdiği 2004 yılı rakamları değil de 2003 yılı rakamları baz alındığında, son 4 yıllık dönemde, Türkiye’nin AB'ye yönelik filmaşin ihracatındaki artışın, yalnızca yüzde 6 olduğu görülmektedir. Kaldı ki, AB ile aramızdaki çelik ticareti, Çin'den farklı olarak, tek yönlü bir ticaret de değildir. Son 5 yıla bakıldığında, Türkiye’nin, AB ile çelik dış ticaretinde sürekli bir şekilde açık verdiği görülmektedir. Hâl böyle iken, Eurofer’in damping soruşturması talebine, Türkiye’yi de dahil etme amacının, süreç sonunda önlem alınmasa dahi soruşturma süreci boyunca Türkiye’den yapılan çelik ithalatını kontrol altında tutmaya yöneliktir" dedi. Türkiye’nin Gümrük Birliği nedeniyle AB üyesi ülkelerin ticari statüsüne yakın bir statüde olduğunu vurgulayan Yayan, bu durumun, AB Komisyonu’nca doğru değerlendirileceği ve ticari ilişkilerde gerginliğe yol açabilecek adımların atılmasından imtina edileceğini ümit ettiklerini de vurguladı.

Romanya ve Bulgaristan etkili oldu
Avrupa Kömür ve Çelik Anlaşması'na göre bu tür bir antidamping rahatsızlığı olduğu zaman öncelikle karşılıklı müzakare mekanizmasının çalıştırması gerektiğini anlatan İstanbul Demir Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Serdar Koçtürk ise, "Bu anlaşmaya tamamen aykırı bir şekilde direkt soruşturma talebinde bulunulması hiç adil değil. Kaldı ki iddia edildiği oranda bir ihracat artışımız da yoktur. Var olan ihracat artışı Avrupa Birliği'ne 2007'de katılan Romanya ve Bulgaristan'a yapılan ihracatın da toplama dahil edilmesinden kaynaklanıyor. 2007'nin Ocak-Ekim döneminde sadece Bulgaristan ve Romanya’ya yapılan filmaşin ihracatındaki artış 120 bin tondur. Bu iki ülkeyi ayrı tuttuğunuzda AB'ye yapılan ihracatımızda düşüş bile olduğu ortaya çıkıyor" diye konuştu.

İddialarını ispatlayamazlar
Türkiye ile AB arasında çok ciddi oranda bir hurda ticareti olduğunu ifade eden Koçtürk, "Türk firmaları Avrupa'dan hurda ithal edip mamüle çevirip, tekrar Avrupa'ya ihraç ediyor. Böyle bir ticarette zararına mal satmak söz konusu olamaz. Dolayısıyla zararına veya iç piyasa fiyatının altında bir fiyatla satış iddialarını ispatlayamazlar" görüşlerini dile getirdi.

Avrupa'nın demir çelik ihracatçılarının ana pazarı olduğunu vurgulayan Koçtürk, "550-600 bin ton civarında ihracat potansiyelimiz var. Bu bizim hiç hiç de azımsanmayacak bir rakam. Dolayısıyla bu ürünün ihracatına getirilecek olası bir engellemeye karşı kendimizi şiddetle müdafaa etmemiz gerekiyor. Bu nedenle hemen harekete geçtik. Avrupa'da güçlü hukuk bürolarından teklifler alıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu firmalardan birini Türkiye adına savunma yapmak üzere atayacağız. Aynı şekilde AB Komisyonu nezdinde lobi çalışmaları yapmak üzere yine Avrupa'da bir PR şirketi ile anlaşacağız" bilgilerini verdi.

ABD'deki soruşturma zarar vermişti
ABD’li inşaat demiri üreticilerinin 2006'da Türkiye menşeli inşaat demiri ithalatına karşı açmış oldukları antidamping soruşturması geçtiğimiz ay Türkiye lehine sonuçlanmıştı. Ancak bu soruşturma nedeniyle Türkiye'nin ABD'ye yapılan demir çelik ürünleri ihracatında yüzde 70'lere varan oranda düşüş olmuştu. Buna göre Türkiye 2006 yılında ABD'ye 742 milyon dolar demir-çelik ürünleri ihraç ederken, bu yılın ilk sekiz ayında ancak 253 milyon dolarlık demir-çelik ürünü ihraç edebilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abye-celik-tel-ihracati-tehlikede_58067.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!