Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB’ye İhracat 7 Gün Sonra Durabilir

REACH Tüzüğü’nün ilk aşaması olan Ön Kayıt süreci için son haftaya girildi. AB ülkelerine yılda 1 tondan fazla, kimyanın yanı sıra demir-çelik, maden, metal alaşımlar, otomotiv, kırtasiye ve tekstil ürünü ihraç eden Türk firmaları, eğer 30 Kasım 2008’e kadar Ön Kayıt yaptırmazlarsa, ihracatları duracak.

yapi.com.tr
AB’ye İhracat 7 Gün Sonra Durabilir

AB Uyum Yasaları çerçevesinde sanayimizin uymak zorunda olduğu REACH Tüzüğü’nün ilk aşaması olan Ön Kayıt süreci için son haftaya girildi. AB ülkelerine yılda 1 tondan fazla, kimyanın yanı sıra demir-çelik, maden, metal alaşımlar, otomotiv, kırtasiye ve tekstil ürünü ihraç eden Türk firmaları, eğer 30 Kasım 2008’e kadar Ön Kayıt yaptırmazlarsa ihracatları duracak.

Türk kimya sektörü 2007 yılında AB ülkelerine 3 milyar 730 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu ihracat içinde AB ülkelerine yapılan ihracatın oranı ise yüzde 36.6 seviyesine ulaştı. Oldukça yüksek olan bu oran, REACH Tüzüğü nedeniyle tehdit altında. İhracatçılarımız bu son 7 günü çok iyi değerlendirmek zorunda.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, büyük ihracatçı firmaların REACH için nispeten hazırlıklarını yaptığını ancak KOBİ niteliğindeki firmaların büyük bir atalet içinde olduğunu söylüyor. AB’ye yapılan kimyasal ihracatının yaklaşık dörtte birini KOBİ’lerin gerçekleştirdiğini belirten Akyüz, “Firmalarımız bu son 7 kritik günde Ön Kayıt başvurusu yapmazlarsa, büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaklar ve ürünlerini ihraç etmek için yeni pazarlar aramak zorunda kalacaklar. Özellikle demir-çelik, boya, çimento, gübre ve kırtasiye sektörü büyük risk altında. Yaptığımız çalışmalara göre bu sektörlerden Ön Kayıt için başvuru yapan firma sayısı çok sınırlı. İlk darbeyi bu sektörler yaşayacak” diyerek uyarıyor.

Türkiye’den AB’ye yapılacak kimyevi madde ihracatında, ihracatçı firmalarımızın, REACH tüzüğünün gerektirdiği şekilde, ihraç edecekleri ürünleri Avrupa Kimyasallar Ajansı’na (AKA) (European Chemicals Agency – ECHA)   kaydettirmeleri gerekiyor.

RGS – Türkiye

Dış Ticaret Kompleksi – C  Blok
Çobançeşme Mevkii, Sanayi Cad.
34197 Yenibosna / Türkiye

T: 0212-454 09 93
F: 0212-454 00 99
E: info@reach-gs.eu

http://www.yapi.com.tr/haberler/abye-ihracat-7-gun-sonra-durabilir_64754.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!