Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Acarantalya - 2

Antalya'daki ormanların maden arama bahanesiyle nasıl katledildiğini önceki gün CHP Milletvekili Tuncay Ercenk'in anlatımıyla dile getirmiştik. Aynı katliamı dilerseniz bugün de merkezi Antalya'da bulunan Batı Anadolu Orman Muhendisleri Odası'nın Başkanı Hüseyin Özdoğan'dan dinleyelim.

Milliyet Gazetesi/Melih AŞIKntalya'daki ormanların maden arama bahanesiyle nasıl katledildiğini önceki gün CHP Milletvekili Tuncay Ercenk'in anlatımıyla dile getirmiştik. Aynı katliamı dilerseniz bugün de merkezi Antalya'da bulunan Batı Anadolu Orman Muhendisleri Odası'nın Başkanı Hüseyin Özdoğan'dan dinleyelim:
- Eskiden her ormanda ve ormanın her yerinde... Örneğin bizim iyi orman dediğimiz yerlerde ve fidanlıklarda maden arayamazdınız. Çünkü Orman Yasası buna izin vermezdi. Ama, AKP döneminde çıkarılan Maden Yasası bu hakkı elimizden aldı. Bu öyle bir yasa ki, Orman Yasası'nı resmen çiğneyip geçiyor. Adamlar, Maden Arama Dairesi'nden izin aldıkları an bize hemen hemen yapacak hiçbir şey kalmıyor.
- Tek bahane maden arama mı?
- Elbette değil... Otelciler de var. Kısa süre öncesine kadar Belek'te sadece bir golf sahası vardı, şimdi tam 14 tane. Bu da binlerce ağacın kesilmiş olması demektir. Biz o ağaçları oralara kumulları durdurması için bin bir güçlükle dikmiştik. Şimdi çoğunun yerinde yeller esiyor. Otel sahipleri sırf kendi çıkarlarını düşündükleri için golf sahalarını hemen otellerinin yanına yapıyorlar. Oysa biraz uzağa gitmesi göze alsalar çok daha uygun bir sürü yer var. Orman Yasası bugüne kadar 23 - 24 kez değiştirildi. Bu değişikliklerin neredeyse tamamı hep ormanların aleyhine oldu.
Bu arada Aydın CHP Milletvekili Özlem Çerçioğlu ile konuşuyoruz... Aydın - Muğla yöresinde aynı biçimde, taş ocağı bahanesiyle ruhsat alan açıkgözlerin orman içlerinde konut ve otel alanları açtığını anlatıyor bize... Anlaşılan Ege ve Akdeniz'deki yağma sanılandan da yoğun. Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk, yağmalanan alanların fotoğraflarını Orman Bakanı Pepe'ye gösterdiğini, ancak üç gündür cevap alamadığını anlatıyor...
Bu ülkeyi sevenlerin susamayacağı bir noktadadır bu talan...

http://www.yapi.com.tr/haberler/acarantalya---2_58264.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!