Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Açıkhava Kapanabilir!

Açıkhava Tiyatrosu'nun Harbiye Kongre Vadisi inşaatı nedeniyle kapanması gündemde. Bu yaz için takvime alınan konser ve festivaller iptal edilebilir.

Radikal Gazetesi
Açıkhava Kapanabilir!

stanbul'un yaz konserleri için en bilinen, vazgeçilmez mekanı Harbiye Cemil Topuzlu Sahnesi; yani bilinen adıyla Harbiye Açıkhava Tiyatrosu, bu yaz olmayabilir. Takvimi çok önceden belirlenmiş, yerli ve yabancı sanatçıların yer alacağı pek çok konserler de bu nedenle iptal edilebilir.

Bir süredir Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yıkılacak olması bakımından tartışma yaratan Harbiye Kongre Vadisi Projesi kapsamında inşaat hazırlıkları başladı. Proje kapsamında Şehir Tiyatroları'nın Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi yıkılıp yeniden yapılacak; projeden Lütfi Kırdar Kongre Merkezi de etkilenecek. İnşaat dolayısıyla, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'yle Lütfi Kırdar arasındaki yol kapanacak, Açıkhava Tiyatrosu'nun önünden geçen yol da araç trafiğine kapatılıp yaya yolu olacak. 2009 yılındaki İMF toplantısına yetiştirilmesi planlanan inşaat nedeniyle Açıkhava Tiyatrosu'nun da ulaşım zorlukları gerekçesiyle kapatılması gündemde.

Lütfi Kırdar açık kalacak
2 No'lu Anıtlar Kurulu, avam projeyi onayladı; uygulama projesinin onaylanmasının ardından inşaat başlıyacak. Ama inşaat için hazırlıklar başladı bile. Lütfi Kırdar'ın ön avlusu ve altındaki otoparkla iki salon bu kapsamda yıkılacak. Ancak Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nin ana salonu ve sergi salonları çalışmaya devam edecek, etkinlikler bu inşaattan etkilenmeyecek. İnşaat başladıktan sonra Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu ile Açıkhava Tiyatrosu kapatılacak. Ama bu kapatılmaların tam tarihi şimdilik belirsiz.

Yerli, yabancı konserler...
Açıkhava Tiyatrosu'nun kullanılabildiği yaz aylarında kapatılması ihtimali tepki çekiyor. Konser mekanı olarak tasarlanan en iyi açıkhava tiyatrosunun kapatılmasının özellikle uluslararası sanatçıları ağırlamak bakımından sıkıntı yaratacağı söyleniyor. Pop ve rock konserleri için geriye Kuruçeşme Arena, İstanbul Arena, Yedikule Zindanları gibi diğer açıkhava mekanları kalıyor.

Açıkhava Tiyatrosu'nda her yıl Uluslararası İstanbul Caz Festivali konserleri, MOST, BKM, HIT gibi şirketlerin organize ettiği Türk Pop ve yabancı konserler, dans ve müzikal gösteriler düzenleniyor. Organizasyon firmaları, bu yılın programlarının yapıldığını, bu aşamada İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Açıkhava'yı kapatmaya karar vermesinin kendilerini çok zor durumda bırakacağını söylüyor. Bu yaz gerçekleşmesi planlanan pek çok konser bu nedenle iptal edilebilir. Harbiye Açıkhava Tiyatrosu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'na bağlı. Belediye yetkilileri, Açıkhava'nın kapatılması ihtimaline ilişkin her hangi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acikhava-kapanabilir_60149.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!