Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Açlığın Üstüne İsrafın Gölgesi Düştü

Açlıkla mücadelede yeni bir stratejinin onaylanması beklenen Dünya Gıda Zirvesi’ne zengin ülkelerin liderlerinden hiçbiri katılmadığı gibi zirveye bir de yoksul ülkelerin liderlerinin ve lider eşlerinin israfçı tutumları damgasını vurdu. Libya lideri Muammer Kaddafi önceki geceyi bir villada parayla tutulmuş 200 hostesle uzun uzun sohbet ederek

Radikal Gazetesi
Açlığın Üstüne İsrafın Gölgesi Düştü

İtalya’nın başkenti Roma’da toplanırken açlıkla mücadelede yeni bir stratejinin onaylanması beklenen Dünya Gıda Zirvesi’ne zengin ülkelerin liderlerinden hiçbiri katılmadığı gibi zirveye bir de yoksul ülkelerin liderlerinin ve lider eşlerinin israfçı tutumları damgasını vurdu. Libya lideri Muammer Kaddafi önceki geceyi bir villada parayla tutulmuş 200 hostesle uzun uzun sohbet ederek geçirdi, Tunus’un first lady’si  Leyla Zine moda devlerinin butiklerinin bulunduğu Via Condotti kasabasına giderken konvoyuyla trafiği tıkadı. İtalyan gazetesi Il Messaggero, liderinin Zine El Abidine Ben Ali’nin eşi Leyla Zine’nin lüks mücevher mağazası Bulgari’nin önünde çekilmiş bir fotoğrafını yayımladı. Bu görüntüler BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) çağrısıyla toplanan zirvenin, dünyadaki 1 milyar aç insanın sorunlarına çözüm bulmaktan uzak, sadece konuşulan bir toplantı olduğu eleştirilerini güçlendirdi.

Başarısızlık birkaç saatte belli oldu

FAO’nun gelişmekte olan ülkelerde tarımın geliştirilmesi için her yıl milyarlarca dolar yardım yapılması çağrısının 192 katılımcı ülke tarafından oybirliğiyle reddedilmesiyle birlikte, daha başlamasının üzerinden birkaç saat geçmeden zirvenin başarısızlığı ilan edilmiş oldu. Ev sahibi İtalya’nın Başbakanı Silvio Berlusconi dışında, G8 ülkelerinin liderlerinden hiçbiri zirveyi katılmaya değer bulmadı.

G8 ülkeleri İtalya’da temmuzda yapılan toplantılarında açlıkla mücadele için yoksul ülkelere sürekli mali yardım yapılması yerine, bu ülkelerde özel olarak tarımın kalkındırılması amacıyla üç yıllık bir dönem için 20 milyar dolarlık yardım paketini onaylamışlardı. Ama Roma’daki zirveye katılan ülkelerin hiçbiri, FAO’nun yabancı yardım bütçelerinin yüzde 17’sini tarımın kalkındırılması için ayırma isteğini kabul etmedi. BM yetkilileri, bu tarım yardımının yıllık 44 milyar doları bulacağını hesaplıyor. FAO Genel Müdürü Jacques Diouf, bu isteklerinin reddedilmesinden duydukları üzüntü ve rahatsızlığı açıkça ifade etti.

Mugabe’nin sömürgeci düşmanları

Ülkesindeki halkı açlıktan ölüme mahkûm etmekle suçlanan ve zirveye katılması büyük eleştiri toplayan Zimbabwe lideri Robert Mugabe ise, zirvede ‘yeni sömürgeci düşmanlar’ olarak ilan ettiği ülkelere karşı sert açıklamalarda bulundu. Mugabe, konuşmasında halkı açlığa sürüklediği gerekçesiyle eleştirilen toprak reformlarını, ‘eşitlik ve adalet’ talebine cevap veren uygulamalar olduğunu belirterek savundu. Konuşmasını yaparken birçok koltuğun boş olduğu gözlenen Mugabe, Zimbabwe’nin ekonomisine zorlayıcı yaptırımlar empoze ettiğini söylediği ‘yeni sömürgeci düşmanları’ da ülke ekonomisinin geldiği duruma neden olmakla suçladı.

En zengin ulus ABD’de 50 milyon aç insan varmış

Dünyanın en zengin ulusu ABD’de Tarım Bakanlığı’nın yayımladığı bir rapor, ülkede 50 milyon insanın açlık çektiğini gösterdi. Yetersiz gıda ya da kişilerin gıda alacak paraya ve kaynağa sahip olmaması olarak tanımlanan sorun, ülkedeki altı kişiden birini etkiliyor. Rapor, Barack Obama tarafından ‘tedirgin edici’ olarak tanımlandı.

Rapora göre, Amerika’daki çocuklu ailelerin yüzde 21’i, siyah ailelerin yüzde 27’si, Hispaniklerin yüzde 26.9’u ve büyük şehirlerde yaşayanların yüzde 17.7’si gıda temininde sıkıntılar yaşıyor. Araştırmanın başladığı 1995’ten beri en yüksek rakama ulaşan veriler üzerine, bakanlık sekreteri Tom Vilsack, “Bu rakamlar bizi uyanmaya davet ediyor. Açlık, gıda güvencesi, besin güvenliği gibi konularda ciddi adımlar atmamız gerekiyor” dedi.

Rapora göre devamlı olarak gıdaya ulaşamayan 6.7 milyon Amerikalı ‘oldukça düşük besin güvencesi’ne sahip. Bunların yüzde 96’sı para bulamadığı için yemek alamıyor, tamamına yakını dengeli beslenme imkânına sahip olmadığını belirtiyor. Bunun geçici olduğunu belirten kişi sayısı çok az.

Açlığın en çok etkilediği bölgelerin başında Mississippi eyaleti geliyor. Onu Teksas ve Arkansas takip ediyor. Bu bölgelerde açlıktan etkilenenlerin yarısından fazlasını siyahları ve Hispanikleri kapsayan azınlık grupları oluşturuyor. Ülkede 200 aşeviyle 25 milyon kişiye ulaşan Feeding America kuruluşunun başkanı Vicki Escarra da, aşevlerine talepte son yılların en dramatik artışının yaşandığını belirtiyor. Rakamların ‘alarm’ verdiğini belirten Vicki, durumun kötüye gideceğini belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acligin-ustune-israfin-golgesi-dustu_74462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!