Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Adalar'da Artık Poşet Kullanılmayacak

Adalar'da Artık Poşet Kullanılmayacak

yapı.com.tr
Adalar'da Artık Poşet Kullanılmayacak

Uygulama 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Adalar'da faalieyet gösteren ticarethanelerde geçerli olacak. Doğada çözünmesi yüzyıllar alan ve bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal maddeler yayan naylon alışveriş poşetlerinin kullanımı Adalar Belediye Meclisi'nde alınan bir kararla yasaklandı. Habertürk'ün DHA'dan derlediği habere göre, Adalar Belediyesi 2011 yılında kese kağıdı, bez torba, file gibi ürünlerin kullanımının özendirilmesi ve yaygınlaştırılması yönünde karar almıştı. Geçiş döneminin ardından Adalar Belediye Meclisi'nde oybirliği ile alınan kararla, 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Adalar'da naylon alışveriş poşetleri yerine, kese kağıdı, bez torba, file gibi ürünler kullanılacak.

Sonraki aşama katı atıkların ayrıştırılması

Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK), Adalar Kent Konseyi, Adalar Vakfı, Deep Dream Dalış Merkezi, Arka Güverte, Heybeliada Gönüllüleri Derneği, Ada Gönüllüleri'nin talebiyle hayata geçecek kararı değerlendiren ADYSK Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Narcı, "İlerleyen zamanlarda dilerim ki çocuklarımızdan başlayarak tüm Adalıların katı atık ayrıştırma (kağıt,cam,plastik) kutularını da kullanarak doğamıza, çevremize ve denizimize el birliği ile sahip çıkacaklar. Tüm ada haklının bu konuya göstereceği hassasiyet için şimdiden teşekkür ederiz" açıklamasında bulundu.

Doğada çözünmesi yüzyıllar alıyor

Çevre kirliliğinin en önemli kaynaklarından biri olan naylon poşetler petrol kaynaklarından yapıldığı için küresel ısınmada önemli rol oynuyor. Bu maddelerin toprağa, suya karışmasıyla besin zincirini kirlendiği gibi, denizleri kirleten naylon poşetler nesli tehlike altında olan türlerin de yok olmasına neden oluyor. Yılda 500 milyar adet üretildiği tahmin edilen naylon poşetlerin kalınlığına göre doğada çözünmesi yüzyıllar alıyor. Doğada uzun yıllar kalan çözünmeyen ürünler arasında yer alan cam şişe 4 bin yıl, pet Şişe 400 yıl, sakız 5 yıl, sigara izmariti 1 yıl gibi sürelerde çözündüğü tahmin edilirken, doğada çözünmesi daha hızlı olan gazete kağıdının 3 ay, elma çöpünün ise 2 ay gibi sürelerde çözündüğü biliniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adalarda-artik-poset-kullanilmayacak_143212.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!