Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Adalara Giriş Ücretli mi Oluyor?

Geçen yıldan beri tartışılan “Adalar’a girişte ayakbastı parası alınacak” söylentileri, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın TBMM’ye konu hakkında kanun teklifi sunması üzerine tekrar alevlendi. Adalar Belediyesi ve Milletvekili Tanal, “Kanun teklifinde böyle bir madde yok” diye itiraz ediyor...

yapi.com.tr
Adalara Giriş Ücretli mi Oluyor?

İstanbullunun nefes aldığı yer Adalar. Kentin karmaşasından, curcunasından sıkılıp bir nebze de olsa rahatlayıp küçük bir kaçamak yapmak için İstanbullunun ilk aklına gelen yer.Ama dünden bu güne günübirlik kaçamaklar ve yazlıkçıların getirdiği nüfus yoğunluğu ada yerlilerince sıklıkla ‘rahatsızlık’ konusu olarak gündeme taşındı ve bu da özellikle geçtiğimiz yıldan bu yana tartışılan ‘ayakbastı’ parasını gündeme getirdi.

Peki şu günlerde CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın TBMM’ye konu hakkında kanun teklifi sunmasıyla tekrar alevlenen ayakbastı parasının aslı astarı ne? Habertürk'ten Nagihan Alan'ın haberine göre, adaya giriş paralı olacak söylentileri üzerine Adalar Belediyesi, “Konu çok yanlış anlaşıldı, 8 maddelik kanun teklifinde böyle bir madde yok” diyor...

‘Vatandaş ödemeyecek’

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın önceki gün TBMM’ye sunduğu kanun teklifi, “Prens adaları” olarak bilinen Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı ve Sedef adasının yanı sıra Çanakkale yakınlarında, Ege Denizi’nde bulunan Gökçeada ve Bozcada’yı da kapsıyor.

Adalar Belediyesi son günlerde adalara ‘ayakbastı parası’ olarak haberleştirilen kanun teklifinin aslında ulaşımdan pay ayrılmasını kapsadığını belirtiyor.

Adalar Belediyesi konuyla ilgili şunları söylüyor: “Bu kanun teklifi Adalar ve benzeri ilçeler için özel bir yasa çıkarılmasını kapsıyor. Adalarda nüfusa göre pay alınıyor. Yazın yazlıkçılar ve günübirlikçilerle adanın hizmet kalitesinde de düşme oluyor. 8 maddeden oluşan teklifte ücret alınacak maddesi yok. Bu madde şehir hatlarına binen vatandaşların ulaşım paylarından yüzde 1-2’lik pay verilmesini kapsıyor. Yani ayakbastı parası yok, haberler yanlış yansıtılıyor. Vatandaşın ödeyeceği para söz konusu değil. Mevcut ulaşım ücretlerinden pay ayrılmasını kastediyoruz."

‘Talep, ulaşımdan pay ayrılmasına yönelik’

Konuyla ilgili kendisine ulaştığımız CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise, “Hadise elbette öyle değil. Basından bazı arkadaşların ‘Adalara giriş paralı olacak’ ifadeleri gerçeği yansıtmıyor. Adaların yazın nüfusu 1 milyon oluyor ve belediyenin mevcut kaynakları bu nüfusa hizmet konusunda yeterli olmuyor. Elbette vatandaşın cebinden para çıkmayacak. Biz sadece adalara yapılan ulaşımdan belli bir payın belediyenin hizmet harcamalarına aktarılmasını talep ediyoruz” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adalara-giris-ucretli-mi-oluyor_148108.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!