Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Doğa Korumada Tarihi Başarı

Adana, Develi ve Sivas Kültürel Mirasına Yolculuk

Kayseri'nin Develi ilçesiyle Sivas ve Adana illerinde çok kültürlü mirasın durumunu ve yeniden kullanım olanaklarını inceleyen araştırmalar kitaba dönüştü. Doğa Derneği'nin de katkıda bulunduğu yayınlarda mimari mirasın yanı sıra Anadolu'daki kadim üretim yöntemleri de paylaşılıyor.

Adana, Develi ve Sivas Kültürel Mirasına Yolculuk

Hrant Dink Vakfı’nın, yaklaşık iki yıl boyunca sürdürdüğü Kayseri'nin Develi (Everek-Fenesse) ilçesiyle Sivas ve Adana illerinde çok kültürlü mirasın durumunu ve yeniden kullanım olanaklarını inceleyen araştırması kitaplaştırıldı.

Kitaplarda, şehirlerin ve binaların hikayesi, tarih çizelgeleri, kültürel miras envanterleri, yerelde yürütülen sözlü tarih anlatıları, anılar, kent merkezlerinde Ermenilerin hatırasının izini süren hafıza turları ve Doğa Derneği araştırmacıları ile ortak yürütülen çalışmalar sonucu ulaşılan kadim üretim yöntemleri ile birlikte anlatılıyor. 

Kurulduğu günden bu yana Kültürel Miras araştırmalarını Türkiye'nin farklı bölgelerinde devam ettiren Hrant Dink Vakfı; Habap Çeşmeleri, Batılılaşan İstanbul'un Ermeni Mimarları, Ermeni ve Rum Kültür Varlıklarıyla Kayseri ve Türkiye Kültür Varlıkları Haritası'nın ardından Hafıza Mekânlarının Yaratıcı Şekilde Yeniden Kullanımı adlı proje ile çalışmalarını sürdürüyor. Kayseri (Develi), Adana ve Sivas illerindeki Ermeni kültürel mirası ele alan projeden elde edilen bilgiler üç farklı yayına dönüştürüldü. 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Chrest Vakfı desteği ve yereldeki akademisyenler, araştırmacılar, yerel yönetimler ve sivil toplumun işbirliğiyle süren araştırma sonucunda yayınlanan kitaplar, 28 Eylül 2018 Cuma günü Hrant Dink Vakfı, Anarad Hığutyun Binası, Havak Salonu’nda düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Kitapları yayına hazırlayan Vahakn Keshishian ve Koray Löker, toplantıda araştırma ve yayın sürecine dair bilgiler aktardı. 

Neden Adana, Develi, Sivas?

Öncelikle yer seçimlerine ilişkin bilgi veren Vahakn Keshishian ve Koray Löker, Kayseri ile başlayan yayın dizisini, kuzey ve güneydeki komşu şehirlerle sürdürmeyi tercih ettiklerini belirtirken, Develi’nin barındırdığı kültürel miras ile tek başına incelenmeye değer bir ilçe olduğunu eklediler. Ayrıca, Osmanlı dönemindeki idari sınırlar ile günümüzdeki il ve ilçe sınırları farklı olduğu için de böyle bir ihtiyaç doğmuş. Sivas’ın Divriği, Zara ve Hafig ilçeleri ile Adana’nın Hacın ve Kozan’ı da ayrı birer çalışmaya konu olabilecek yerleşimler olarak zikredildi.