Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Adana'da "Kenan Evren Bulvarı" AİHM'ye Gidiyor

Adanalılar belediyenin "Kenan Evren Bulvarı" adını değiştirmemesini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürdü. Avukat Öneren bu adı veren ve değiştirmeyen, darbecileri savunan eski Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı da mahkemeye vereceklerini söyledi.

bianet.org
Adana'da "Kenan Evren Bulvarı" AİHM'ye Gidiyor

12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren'in adının bulvara verilmesinin insan haklarına aykırı olduğunu savunanlar , konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürdü. Aysel Kılıç, Başak Yıldırım ve Mehmet Ataş adına avukatları Ömer Öneren, bugün AİHM'ye başvuruyu gerçekleştirdi. bianet'in görüştüğü Öneren'in özetlediği haliyle süreç şöyle gelişti:

2007'de şimdi görevden alınmış olan dönemin Belediye Başkanı Aytaç Durak döneminde, bulvara Kenan Evren adı verildi. Bir grup Adanalı darbecilerin adının bulvara verilmesinin insan haklarına aykırı olduğu, suçu ve suçluyu övmek olduğu gerekçesiyle belediyeden ad değişikliğini geri almasını, yerine "Demokrasi bulvarı" adını vermesini 4 Eylül 2007'de istedi. 12 Eylül 2007'de de bir eylem yaparak bulvarın üzerindeki tabeladaki Kenan Evren adını siyah örtülerle örtüp üzerine "Demokrasi bulvarı" tabelasını sembolik olarak yerleştirdi.

Belediye isteğe cevap vermedi. Sesiz kaldı. Adanalılar konuyu idare mahkemesine götürdü. Belediye Haziran 2008'deki duruşmada, darbecilerin insan hakları ihlalleri, suçu ve suçluyu övmekle ilgili iddialara yanıt vermedi; bulvarın adının "Kenan Evren cumhurbaşkanı olduğu "için verildiğini bildirdi. İdare mahkemesi bu savunmayı onayladı ve davayı reddetti.

Adanalılar konuyu Danıştay'a götürdü. Öneren'in verdiği bilgiye göre, Danıştay 8. Dairesi savcıdan görüş aldı; tetkik hakiminden görüş aldı; ama kendilerinden görüş istemedi. Sonuçta temyiz başvurusunu reddetti.

Öneren iç hukuktaki sürecin tükenmesiyle AİHM'ye başvurduklarını, bulvara bir insan hakları ihlalcisinin adının verilmesiyle Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi'nin bütününün reddedildiğini söyledi. Öneren Evren'in adının cumhurbaşkanı olması nedeniyle korunmasının ayrımcılık olduğunu da savundu; "Demek ki başka birinin adı olsa kaldıracaklar. Bu ayrımcılıktır" dedi.

Davacılar, ayrıca, etkili başvuru haklarının, adil yargılanma haklarının da ihlal edildiğini iddia ediyor. Dosya AİHM'de kabul edilebilirlik masasına gidecek, kabul edilirse dava süreci başlayacak.

"Durak için de suç duyurusuna hazırlanıyoruz"

Durak, 14 Ocak tarihli Zaman gazetesindeki habere göre, darbeciler için "Allah onlardan razı olsun" demişti. Habere göre Durak bu adı bulvara kendisinin verdiğini, "bunun iftihar ettiğini, adın değişmesine karşı olduğunu, 12 Eylül'ü meşru gördüğünü" söylemiş, şöyle konuşmuştu:

"Adana'nın en önemli caddelerinden birinde paşamızın ismi vardır. Demokratikleşme hepimizin arzusu. Türkiye'de bir daha askeri darbe olsun istemiyoruz. Ama Sayın Kenan Evren ve arkadaşları bu ülkeye çok faydalar getirdiler. Allah onlardan razı olsun. Onların emeği boşa gitmedi."

Öneren bu ifadelerin de suçu ve suçluyu övmek olduğunu, Durak'la ilgili ayrıca suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adanada-kenan-evren-bulvari-aihmye-gidiyor_78975.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!