Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Adayı Unutkanlık Kurtardı

Yeşil alan olarak kalması şartıyla 26 yıl önce Büyükşehir Belediyesi'ne bağışlanan ardından da Adalar Belediyesi'ne devredilen Sedef Adası'ndaki 30 dönümlük arazinin satılmak istenmesi Çevre ve Orman Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Belediyenin ekim ayı başında yapılan meclis toplantısında gündeme getirdiği satış kararı, bir unutkanlığı ortaya

Sabah GazetesiYeşil alan olarak kalması şartıyla 26 yıl önce Büyükşehir Belediyesi'ne bağışlanan ardından da Adalar Belediyesi'ne devredilen Sedef Adası'ndaki 30 dönümlük arazinin satılmak istenmesi Çevre ve Orman Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Belediyenin ekim ayı başında yapılan meclis toplantısında gündeme getirdiği satış kararı, bir unutkanlığı ortaya çıkardı. Doğal SİT alanı olan Adalar'ın tamamında orman kadastrosu yapılırken sadece 300 dönümlük Sedef Adası'nda kadastronun unutulduğu ortaya çıktı.

Belediyenin satışı gündeme getirmesiyle harekete geçen Adalar Kent Konseyi, Adalar Kültür Derneği, İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Derneği ile bazı vatandaşların yaptığı araştırma sonucunda 30 dönümün üzerinde ağaçlık alan bulunan tüm bölgeler özel orman statüsüne alınırken, Sedef Adası'nda 50 dönümün üzerinde ağaçlık alan bulunduğu tespit edildi. Bunun üzerine Çevre ve Orman Bakanlığı, Orman Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği'ne kadastronun yapılması için dilekçeler verildi. Diğer adalarda bakanlığın kadastro yaptığını belirten dernekler, Sedef Adası'nda da aynı uygulamanın yapılmasını istedi. Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri şu açıklamayı yaptı:

"Yasalar ortada. 30 dönümün üzerinde ağaçlık alan bulunan bölgelerde özel orman statüsü uygulanır. Vatandaşlarımızın ve derneklerin istemleri dikkate alınacak. Sedef Adası'nda 50 dönümün üzerinde ağaçlık alan var olduğu belirtiliyor."

ETİKETLER: çevre kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/adayi-unutkanlik-kurtardi_83367.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!