Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Adliyeler Erişilebilir Olmalı"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Adliyesi’ndeki iş ve ticaret mahkemelerinin Balgat’a taşınmasının ardından tüketici, asliye ve sulh hukuk mahkemelerinin Dışkapı’ya taşınması kararına tepki gösterdi.

yapi.com.tr
"Adliyeler Erişilebilir Olmalı"

Daha önce  iş ve ticaret mahkemeleri Balgat’a taşınan Ankara Adiyesi’ndeki, tüketici, asliye ve sulh hukuk mahkemelerinin de Dışkapı’ya taşınması kararına tepkiler büyüyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi konuya ilişkin olarak “Adliye binasının taşınması, ardından Yargıtay ve Danıştay’ın taşınması, temel simgesel aks üzerinden alınan adalet mekanlarının parçalı hale gelmesi , Cumhuriyet’in bize bıraktığı hukuk devleti ilkesinin parçalanarak  ihlal edileceğinin mesajlarını veriyor” uyarısında bulundu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Ankara Adliyesi’nin bazı birimlerinin de taşınmasının gündeme gelmesiyle birlikte Ankara Adliyesi’ndeki adalet bütünlüğü bozulacak. Cumhuriyet’in temsil aksı olan Ulus Çankaya aksı üzerinde bulunan Adalet yapılarının, yıkımlar ve taşınmalarla birlikte aks üzerindeki temsiliyeti zayıflatılmıştır. Bu aks üzerindeki adalet yapıları Cumhuriyet’in hukuk devleti ilkesinin mekansal karşılığıdır. Bu durum Cumhuriyetin  hukuk devleti ilkesinin zayıflatıldığı, parçalandığı ve yıkıldığının mekan üzerinden okumasıdır”dedi.

Adliyeler erişilebilir olmalı

Candan, kent mekanlarının hizmetlere kolay erişilebilir, ulaşım altyapısı güçlü  yerlerde olması gerektiğine de dikkat çekerek, sözlerine  şöyle devam etti:

“Adliyeler insanların hızlıca ulaşabileceği , ulaşım altyapısı güçlü yerlerde planlı bir şekilde inşa edilmeli.  Bu parçacılık aslında bir eziyete dönüşecek. İnsanlar bir uçtan bir uca kadar adaleti aramak zorunda kalacaklar. Bu da aslında hukuk sürecinin ne kadar zahmetli bir noktaya girdiğini de gösteriyor. Çünkü bu mekansal yansımalarının hepsinin arkasında bir ideolojik yaklaşım var. Hukuk devletinin kaldırılması, yasama, yürütme ve yargının tek elde birleştirilmesi ve bunun arkasından da gelecek bir hukuksuzluk ve adaletsizlik döneminin bir eziyete dönüşme sürecini bugün mekanların parçalanması ile yaşanan eziyet sürecinden okuyoruz, yaşıyoruz. Halkın ve savunmanın adalete ulaşması zorlaşacak. ”

Ankara’nın ulaşım altyapısı ve trafiği buna müsait değil

Candan, “İnsanlar bir taraftan Balgat’, bir taraftan Dışkapı’ya,  bir taraftan da Danıştay için Eskişehir Yolu’na gidecekler.  Bu parçalı yapıda adalet aramaktan çok fiziksel ve ruhsal da bir eziyette çekmiş olacaklar. Bu nedenle gerçekten adliyeler sadece minimum düzeyde, kendi bütünlüğü içinde, hem savunma taraftarı hem yargılananlar açısından erişilebilir mekanlar olmalıdır. Sabah saat 10’da bir yerde davanız olacak 12 de bir yere mümkün değil ulaşamazsınız. Ankara’nın ulaşım altyapısı ve trafiği buna müsait değil. Bir uçtan bir uca ne yürüyerek ne toplu taşımla da ne de özel aracınızla erişmeniz  mümkün değil.  Hem kullanıcılar, hem halk, hem de bu işin savunma tarafında olanlar ciddi sıkıntı yaşayacak” diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/adliyeler-erisilebilir-olmali_153701.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!