Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Adres Veri Tabanı

Ulusal Adres Veri Tabanı Projesi, her yanı görülüp bilinerek başlanması gereken bir projedir. Gazetelerin çok yer vermemesine bakmayın, bu proje AB standardına yaklaşmanın ve sokağa çıkma yasağı konulmadan sayılmanın ilk ve olmazsa olmaz adımıdır.

Radikal Gazetesi/Tarhan ERDEMazetelerdeki kısa haber, 40 yıllık projenin yeni aşamasının başında olduğumuzu gösteriyordu. Projenin özeti, yurttaşlarımızı ve ülkemizde yaşayan yabancıları tanımlayan doğru bilgileri kaydetmek ve saymaktır. Yıllarca, projenin ilk büyük aşamasıyla; yaşayan yurttaşlarımıza ait, baba adı, doğum yeri ve benzeri değişmeyen verileri eksiksiz ve doğru biçimde yazmaya uğraştık. Umarım MERNİS projesiyle bunu başarmak üzereyiz.

Bundan sonra sıra yer değiştirme, evlenme, yeni bir çocuk doğması gibi değişiklikleri bu veri tabanına eksiksiz ekleme yöntemini bulup işletmeye sıra gelecekti. Sanıyorum şimdi yapılmaya başlanan bu işlem.

Önce, geçen nisan ayında 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu çıkarıldı. Bu kanunun amacı "Kişinin doğumundan ölümüne kadar doğal ve hukuki olayların belirlenip saptanması, bu amaçla düzenlenmiş kütüklere yazılması, elektronik ortamda ulusal adres veri tabanının oluşturulması, nüfus kayıtları ile adres bilgilerinin ilişkilendirilmesini sağlamaktır".

Bu amaçta yazılan 'ulusal adres veri tabanı'nın oluşturulması kolay değildir. Önce 'adres'i oluşturan verilen standartlaştırılması ve yaşanan her yerin bu standartlara adlandırılması ve numaralanması gerekir.

Çevrenize bakınız, kapı numaralarının, sokak isimlerinin her yerde aynı geçerli bir kurala uyarak yazılmadığını görürsünüz. İşte bu ihtiyacı karşılamak için, İçişleri Bakanlığı geçen ayın sonunda, 'Adres ve Numaralamaya İlişkin' Yönetmeliği yayımladı. (31 Temmuz) Bu yönetmeliğin amacı, "Binaların numaralandırılması, numaralandırılan binalara ait adreslerin Ulusal Adres Veri Tabanı'na işlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir. Yönetmelikte, mahalle ve yol adlandırma, bina numaralama örnek ve resimlerle anlatılmıştır.

Numaralama çalışmalarının önümüzdeki yılın ilk aylarına kadar bitirilmesi öngörülmektedir. Düzenleme belgeleri yürürlüğe konulmuş, vali ve belediye başkanlarına kurs verilmiş olmakla birlikte, adres yazımı birlikteliğinin sağlanması ve ulusal adres veri tabanının kurulması hemen görülmeyecek zorluklarla karşılaşılacaktır.

Bu işin, '2007 başlarında bitirilmesi' zor değil imkânsızdır. 'Bitirildi' raporu alınır ama gerçekte henüz başlanmamış birçok yer kalmıştır! Böyle projelere, 'Amaç' maddesi yazmak kolaydır. Amaçla birlikte geliştirilmiş adımlar ve işlemler, ayrıntısına kadar düşünülüp planlanmamışsa, proje kolaylıkla bulunan bahanelerle 'ertelenir'; sonra 'yenilenir'; bunları yeni toplantılar, demeçler, yönetmelikler izler.

Ben, benzer bütün projeler için geçerli bir hususu yine hatırlatmak istiyorum: Çok geniş alanda yürütülecek, bütün toplumun katkısına muhtaç projelere; konuyu tarihçesinden başlayıp, gerekçelerinin ve değişik görüşlerin yazıldığı, çözüm seçeneklerinin irdelendiği bir 'Beyaz Kitap' yayınıyla başlanmalıdır.

Ulusal Adres Veri Tabanı Projesi, her yanı görülüp bilinerek başlanması gereken bir projedir. Gazetelerin çok yer vermemesine bakmayın, bu proje AB standardına yaklaşmanın ve sokağa çıkma yasağı konulmadan sayılmanın ilk ve olmazsa olmaz adımıdır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adres-veri-tabani_47758.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!