Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Af geldi, Cargill Rahat Bir Nefes Aldı

Bursa İl Genel Meclisi, TBMM’de kabul edilen ‘Tarım alanları üzerinde kurulmuş sanayi kuruluşlarına af getiren’ yasadan yararlanan Orhangazi İlçesi’nde bulunan Cargill’in 1/1000 ölçekli imar planındaki değişikliğini uygun bulup onayladı. Bursa’nın Orhangazi İlçesi’nde 2000 yılında hizmete girdikten sonra tarım arazine kurulması nedeniyle sürekli

Milliyet Gazetesi
Af geldi, Cargill Rahat Bir Nefes Aldı

Bursa İl Genel Meclisi, TBMM’de kabul edilen ‘Tarım alanları üzerinde kurulmuş sanayi kuruluşlarına af getiren’ yasadan yararlanan Orhangazi İlçesi’nde bulunan Cargill’in 1/1000 ölçekli imar planındaki değişikliğini uygun bulup onayladı. Bursa’nın Orhangazi İlçesi’nde 2000 yılında hizmete girdikten sonra tarım arazine kurulması nedeniyle sürekli tartışılan Cargill, 10 yıl aradan sonra ilk kez rahat nefes aldı.

2008 yılında TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe sokulan ‘Tarım alanları üzerinde kurulmuş sanayi kuruluşlarına af getiren’ yasadan sonra harekete geçen Cargill, geçen mart ayında, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ve ruhsatlarının yenilenmesi için Bursa İl Özel İdaresi’ne başvurdu. Bursa İl Genel Meclisi’nin temmuz ayında yapılan toplantısında, Cargill’in yeni yasaya uygun hazırlanan 1/1000 ölçekli İmar planı, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan olumlu raporunda gelmesiyle onayladı.

Cargill’in önünü açılmasına olanak sağlayan yasal düzenlemenin yapılmasından sonra ilk tepki merkezi Bursa’da olan Doğal Yaşamı Koruma ve Geliştirme Derneği’nden (DOĞADER) geldi. Yazılı açıklama yapan dernek 1’inci sınıf tarım alanları üzerine kurulan ve mahkemelerce yürütmeyi durdurma ve kapatma kararı verilen Cargill’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından çıkartılan özel yasa ile kurtarıldığını söyledi.

Cargill Türkiye, gıda, finans, hububat ve yağlı tohumlar olmak üzere 3 ana sektörde faaliyet gösteriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/af-geldi-cargill-rahat-bir-nefes-aldi_70680.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!