Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Af Örgütü: Barınaklardaki Bir Milyar Yoksul Göz Ardı Edilemez

Uluslararası Af Örgütü, barınaklarda yaşayan bir milyar yoksulun göz ardı edilerek Dünya Habitat Günü’nün kutlanamayacağını belirtti: “Dünya liderleri New York’ta duyduğumuz boş lafların ötesine geçerek yoksul barınaklarda yaşayan insanların haklarını korumak için acil harekete geçmeli.”

bianet.org
Af Örgütü: Barınaklardaki Bir Milyar Yoksul Göz Ardı Edilemez

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), yoksul barınaklarında yaşayan bir milyar insanı göz ardı ederek, hükümetlerin Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Habitat Günü'nü ‘kutlayamayacağını’ belirtti.

UAÖ Evrensel Hukuk ve Politikalar Genel Müdürü Widney Brown, "Birkaç hafta önce New York'ta, hükümetler barınaklarda yaşayan 100 milyon yoksula yardım sözü verdi. Sorun şu ki, bu mahallerde bir milyardan fazla insan yaşıyor. Suya erişimleri, okulları ya da sağlık tesisleri yok" dedi.

BM Dünya Habitat günü, her ekim ayının ilk pazartesisi kutlanıyor.

Brown, Avrupa çapında Roman topluluklarının, Delhi'de İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) Olimpiyat Oyunları için yoksul barınak sakinlerinin ve Nijerya Port Harcourt'ta 200 binden fazla insanın zorla yerlerinden edilmekle karşı karşıya olduğunu, böyle bölgelerde yaşayanların topluca zorunlu tahliyelerinin tüm dünyada uygulandığını belirtti.

“Fransa'dan Zimbabwe'ye, yoksulların evleri imha ediliyor”

UAÖ'ye göre, Binyıl Kalkınma Hedefleri (MDG) zirvesinde, zorunlu tahliyelerin insanları daha da yoksulluğa ittiği ve bütün hedefleri zayıflattığına dair kanıtlara rağmen, bu zorunlu tahliyelerin durdurulması konusunda çağrı yapmakta başarısız olundu. Bunun yerine hükümetlerden "barınaklardaki nüfuslarının azaltılması" talep edildi, bu da daha çok zorunlu tahliyeye sebep olacağına dair endişeleri artırdı.

Brown, "Fransa'dan Zimbabwe'ye, Kamboçya'ya, hükümetlerin nasıl ülkelerin en yoksul insanlarının evlerini imha ettiklerini belgeledik. Evleri yok edilenler yargıda kaybediyor, tazminat alamıyor ve kalacak bir yer bulamıyor" dedi.

"Artık dünya liderleri New York'ta duyduğumuz boş lafların ötesine geçerek, yoksul barınaklarda kötü koşullarda yaşayan insanların haklarını korumak için acil harekete geçmelidirler."

http://www.yapi.com.tr/haberler/af-orgutu-barinaklardaki-bir-milyar-yoksul-goz-ardi-edilemez-_82996.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!