Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Afet Önleme/Azaltma Temel Planı' Yayında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir Japon kuruluşuyla birlikte hazırladığı ‘İstanbul İli Sismik Mikrobölgeleme Dahil Afet Önleme/Azaltma Temel Plan

İBB
'Afet Önleme/Azaltma Temel Planı' Yayında

stanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir Japon kuruluşuyla birlikte hazırladığı ‘İstanbul İli Sismik Mikrobölgeleme Dahil Afet Önleme/Azaltma Temel Planı Çalışması’nın tamamı "www.ibb.gov.tr" sitesinde yayına girdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) işbirliğiyle hazırlanan proje, Aralık 2002 tarihinde sonuçlandırıldı. Daha önce bir özet bölümü yayınlanan ‘İstanbul İli Sismik Mikrobölgeleme Dahil Afet Önleme/Azaltma Temel Planı Çalışması’nın tamamı, sitenin 'İstanbul ve Deprem' bölümünde yeralıyor.

Çalışma, 3030 sayılı yasa ile tanımlanan İstanbul Büyükşehir Belediye sınırlarına giren alan ile Büyükçekmece, Silivri, Çatalca ilçeleri sınırlarında yapılaşmış alan’ı (built-up area) kapsıyor.

650'yi aşkın sayfadan oluşan raporda, kamu ve sivil toplum kuruşlarının depremi önlemeye - zararlarını azaltmaya yönelik çalışmalarının yanısıra, İstanbul'un jeolojik ve demografik yapısı ile olası bir depremdeki senaryolar, hasar ve can kaybı gibi konulara da detayıl olarak yer veriliyor. Raporun son kısmında ise, olası bir depremin zararlarını en hafife çekebilmek için yapılması gereken çalışmalar ve alınması gereken tedbirler yine detaylı olarak anlatılıyor.

Çalışmanın amaçları şöyle;

- Afet önleme/azaltma planlamaları kapsamında Sismik Mikrobölgeleme Çalışmaları'nı entegre etmek ve geliştirmek.

- Binalara ve altyapıya gelebilecek herhangi bir hasar ve tehlike karşısında şehir genelinde hasar önleme / azaltma programı önerisinde bulunmak.

- Arazi kullanım planı, depreme dayanıklı tasarı yasaları, vb. konular da dahil olmak üzere şehir planlama konularını da içeren afet önleme hususunda önerilerde bulunmak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/afet-onleme-azaltma-temel-plani-yayinda_4543.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!