Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Afganistan Türkiye'den Yatırımcıları Bekliyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın davetlisi olarak 15 - 18 Şubat 2011 tarihleri arasında Türkiye'de olan Afganistan Madenler Bakanı Vahidullah Şehrani, İstanbul'da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) üyeleriyle bir araya geldi. DEİK koordinasyonunda Türk - Afgan İş Konseyi tarafından Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantı,

yapi.com.tr
Afganistan Türkiye'den Yatırımcıları Bekliyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın davetlisi olarak 15 - 18 Şubat 2011 tarihleri arasında Türkiye'de olan Afganistan Madenler Bakanı Vahidullah Şehrani, İstanbul'da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) üyeleriyle bir araya geldi. DEİK koordinasyonunda Türk - Afgan İş Konseyi tarafından Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantı, Bakan Şehrani ile madencilik, çimento, enerji ve mermer sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin temsilcilerini buluşturdu.

Türkiyeli yatırımcılara Mart'ta gerçekleştirilecek iş gezisine katılım davetiKonuşmasında, özel sektör ve kamu kurumları arasında bir köprü olarak tanımladığı DEİK hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Türk Afgan İş Konseyi Başkanı Cihan Candemir, 2001 yılında kurulan Türk Afgan İş Konseyi'nin çalışmalarına değindi. Afganistan ile Türkiye arasındaki iş hacminin 250 milyon dolara ulaştığını, ancak bunun yeterli olmadığını söyleyen Candemir, 2009 yılı sonunda Türk müteahhitlerinin Afganistan'da toplam değeri 3 milyar dolara yaklaşan 281 proje tamamladığını aktardı. Afganistan'ı zorluklarına rağmen bir fırsatlar ülkesi olarak niteleyen Candemir, inşaat sektörünün risk altında çalışmaya alışık olduğunu; ülkedeki Türkiye sempatisinin Türkiyeli yatırımcılara önemli bir avantaj sunduğunu söyledi.  

Yatırımcıları, Mart ortalarında gerçekleştirilecek Türk Afgan İş Konseyi Kabil, Afganistan ziyaretine katılıma davet eden Candemir, gezi kapsamında yeni Karşı Kanat (Afganistan Ticaret ve Sanayi Odası) ile görüşmeler yapılacağını ve işbirliği anlaşması imzalanacağını, İNTES işbirliğiyle mesleki yeterlilik kursları açılması yönünde çalışmalar yürütüleceğini anlattı.

Vahidullah ŞehraniZengin maden rezervleri Türkiyeli girişimcileri bekliyor

Daha sonra söz alan Afganistan Madenler Bakanı Vahidullah Şehrani, kompleks bir jeolojik yapıya sahip olan ülkenin, tespit edilmiş maden rezervlerinin ekonomik karşılığının 3 trilyon dolar olarak hesaplandığını, devam eden arama çalışmaları tamamlandığında çok daha yüksek rakamlar ortaya çıkacağını bildirdi. Ülkenin, geniş demir cevheri, bakır, mermer, altın, petrol ve gaz rezervlerine sahip olduğuna dikkat çeken Şehrani, yakınlarda bulunan lityum ve kobalt madenlerinin taşıdığı potansiteli vurguladı. Türkiye - Afganistan ilişkilerinin köklü geçmişini anımsatan Bakan Şehrani, Türk Afgan İş Konseyi'ni varolan işbirliklerini geliştirmek konusunda sağlam bir platform olarak gördüklerini ifade etti. Bakan Şehrani, yabancı yatırımcıların karar verme aşamasında özellikle çalışma koşulları ve mevzuat, güvenlik, altyapı olanakları konularına odaklandıklarına değinerek, Bakanlık ve hükümet olarak bu konularda gerekli adımların atıldığını belirtti.Çalışma koşulları ve mevzuat

Pazar ekonomisine geçişte önemli adımlar atıldı, Bakanlık bünyesinde çeşitli reformlar yapıldı. Hükümet, yatırımların özel sektör tarafından hayata geçirilmesini teşvik ediyor; kendini bir düzenleyici olarak konumlandırıyor. Yabancı sermeyeye, pekçok ülkenin aksine, yerel bir şirketle ortaklık şartı getirilmiyor.

Altyapı

2002 yılıyla birlikte, uzun süren kargaşa döneminin büyük zarar verdiği altyapı için yeni bir atılım başlatıldı. Ülkede şu anda 840 MW elektrik üretiliyor, gerisi ithal ediliyor. Ülkenin, bütün komşularıyla karayolu bağlantısı var. Önümüzdeki 3 - 4 yıl içinde tamamlanacak demiryolu yatırımlarıyla da Hindistan'dan Türkiye ve Avrupa'ya kesintisiz bir ulaşım ağı kurulmuş olacak. Demiryolu ağı, yatırımcılar açısından da çok önemli; çünkü ülkenin en önemli maden rezerv bölgelerini de kapsıyor.

Güvenlik

Güvenliğin geliştirilmesi anlamasında çalışmalar sürüyor. Hükümet, madencilik sektöründeki yatırımlara yüzde yüz güvenlik garantisi veriyor. Özellikle maden yatırımlarının güvenliğini sağlamak üzere oluşturulan özel güvenlik biriminin ilerde 7 bin kişiyi bulması bekleniyor ve bütün maden alanlarını koruması öngörülüyor. Yerel halk da bu konuda işbirliğine açık.

Afganistan’ın maden sektöründen yıllık geliri 30 milyon dolar civarında olup, uygulanacak  sektörel kalkınma planlarıyla önümüzdeki beş yıl içerisinde gelirlerin bir milyar dolara ulaşması hedefleniyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ise yıllık 3,5 milyar dolar gelir elde edilmesi öngörülüyor.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/afganistan-turkiyeden-yatirimcilari-bekliyor_85786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!