Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Afrika’da Çimentoyu Türkler Karacak

Limak Holding, Mozambik ve Fildişi Sahillerine iki ayrı çimento fabrikası kuruyor. Toplamda 250 milyon doları geçmesi beklenen iki yatırım, öncelikle iç pazara hitap edecek. Sonrasında da hedef, bölge ülkelerine ihracat

yapı.com.tr
Afrika’da Çimentoyu Türkler Karacak

Yurt içi ve yurt dışında yatırımlarına hızla devam eden Limak Holding, gözünü Afrika kıtasına dikti. Fildişi Sahili’nde süren ve 55 milyon dolarlık yatırımla gerçekleşmesi planlanan Limak  Afrika’nın çimento tesisinin ardından Mozambik Maputo’da da bu alanda bir fabrika kurulması için çalışmalar sürüyor. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, son yıllarda Türk şirketlerinin Afrika’da “yatırım limanı” olarak kabul ettiği Mozambik’in enerji, inşaat, altyapı gibi pek çok alanda potansiyel barındırdığı biliniyor. Çin başta olmak üzere Avrupa ülkeleriyle Amerika’nın da etkin olduğu pazarda bugüne kadarki en büyük Türk yatırımını ise Limak Holding gerçekleştiriyor. Başkent Maputo’daki çimento fabrikası yatırımıyla ülkenin yeni gelişen iç pazarında altyapıdan inşaata tüm alanları hedeflediklerini belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız, “Afrika yatırım için gözümüze kestirdiğimiz en önemli pazarlardan. Her sektörde gelişim atağında ve iç pazarın ve bölge ülkelerinin ihtiyacı sürekli artıyor” dedi.

İlk etapta 40 milyon dolarlık bir yatırımı başlattıklarını anlatan Bacaksız, “2016’nın ilk çeyreğinde üretimin başlanması hedefleniyor. Tesis, entegre çimento fabrikasına dönüşüme göre planlandı. Bu durumda ise 150 milyon dolar daha yatırım yapılacak” diye konuştu.

Yatırımcıya ilgi

Bacaksız, gelişmeye açık her sektörün çimento talebini artırdığını, bölgedeki diğer ülkelere ihracat için de Mozambik yatırımının önemli olduğunu vurguladı. Bacaksız, “Buraya yabancı yatırımcı gelmesi için ilgi gösteriliyor, teşvikler veriliyor. Fildişi Sahili’nde de öyle. Oradaki temeli kasımda atacağız. 55 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Bunun gibi fırsatları bu bölgede değerlendirmeye devam ediyoruz” dedi.
Limak Afrika Genel Müdürü Turgay Tören de, fabrikanın yıllık 2 bin tona kadar üretim yapabileceğini söylerken, fabrika inşaatında 130 işçinin çalıştığını belirtti.  Tören, “İş sağladığımız için bizi seviyorlar. Ayrıca iş de öğretiyoruz. Ülke yeni gelişiyor ve bu anlamda da katkımız olacağına inanıyoruz” diye konuştu.
 


Dev yatırım yolda

Serdar Bacaksız, Afrika gibi Rusya pazarıyla da ilgilendiklerini vurgularken, “Limak Holding 2013’te 3 milyar dolara yakın ciro yaptı. 2015’te iş hacmi hedeflerimizi tutturduk. Yine 3 milyar doları yakalarız. Kur farkından dolayı bir oynama olabilir. 2016’da yeni havalimanı inşaatı bütçesi hariç, yurt içi ve yurt dışında 450-500 milyon dolarlık yatırım planladık” dedi.
 
"Geç kalmayın"

Türkiye’nin Mozambik Büyükelçisi Aylin Taşhan, çimento fabrikası gezisine katılarak, Türkiye ile Mozambik arasındaki ilişkilere değindi. Taşhan, “İki ülke arasında ticaret hacmi 111 milyon dolar. Mozambik büyük potansiyel barındırıyor. Enerji, inşaat, altyapı, tarım, balıkçılık gibi her sektörde fırsat var, yatırım için geç kalmayın” dedi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/afrikada-cimentoyu-turkler-karacak_135279.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!