Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Afyon'a 1 Milyon Dolarlık Mermer Ar-Ge Merkezi Kuruldu

Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin (EMİB) 1 milyon dolarlık yatırımla Afyonkarahisar'da kurduğu, Doğaltaş Analizleri Laboratuvarı akredite olmayı bekliyor. EMİB'in işbirliğiyle Afyon Kocatepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü'nde kurulan laboratuvarın, yüksek katma değer yaratan ürünler yaratması ve büyük projelerin

Referans Gazetesi
Afyon'a 1 Milyon Dolarlık Mermer Ar-Ge Merkezi Kuruldu

Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin (EMİB) 1 milyon dolarlık yatırımla Afyonkarahisar'da kurduğu, Doğaltaş Analizleri Laboratuvarı akredite olmayı bekliyor. EMİB'in işbirliğiyle Afyon Kocatepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü'nde kurulan laboratuvarın, yüksek katma değer yaratan ürünler yaratması ve büyük projelerin kapısını açması hedefleniyor. EMİB Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç "Çok yakında çalışmalar tamamlanıp akredite olduğunda, dünyanın en önemli laboratuvarlarından birini ülkemize kazandırmış olacağız" dedi.

Önümüzdeki yıllarda akreditasyonun büyük önem kazanacağını ifade eden Erdinç, "Doğaltaş pazarında önümüzdeki dönem düşük maliyet ve vergi avantajları nedeniyle İran, Mısır, Peru, Meksika gibi ülkeler rakip olabilir. Biz kuracağımız bu laboratuvar ile İtalya, İspanya ve Fransa gibi yüksek katma değerli projelerde yer almayı hedefliyoruz. Bu nedenle bu çalışma sektör için çok önemli. Projeyi yapan firmalar bizlerden akredite laboratuvarlardan analizi yapılmış kimyasal, fiziksel ve patografik analizleri yapılmış neticeleri istiyor. Avrupa'da bunlardan birkaç tane var. Biri de Afyonkarahisar'da kurulan laboratuvar" diye konuştu. Erdinç, laboratuvarın akredite işlemlerinin önümüzdeki günlerde tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Erdinç ayrıca şu anda analizlerin yurt dışında yapıldığını, bir analiz için yaklaşık 3 ile 10 bin euro ödendiğini belirtti.
    
CE belgesi verilebilecek

Laboratuarın akredite olmasıyla birlikte CE belgesi verebileceğini söyleyen Erdinç, "İhracatta bu belge şu an için zorunlu değil, fakat projelere verilecek mermerlerden proje sahibi firmalar ciddi analizler istiyorlar. Bunun nedeni ürünlerden bazıları eksi 40 derecedeki Sibirya'ya gidiyor. Bazıları da Afrika'da Sudan'a ve Yemen'e gidiyor. Dolayısıyla taşlar çok soğuk ya da çok yüksek sıcaklıklara maruz kalıyor. Bu nedenle analizlerinin yapılması gerekiyor. Burası sektörün Ar-Ge merkezi olacak" diye konuştu.
    
EMİB'in ismine 'mermer' eklendi

Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin 2008 yılı olağan genel kurulu dün İkbal Otel'de yapıldı. Genel Kurul'da birliğin isminin Ege Mermer ve Maden İhracatçıları Birliği olarak değiştirilmesi oy birliği ile kabul edildi. İsim değişikliği Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan (DTM) onay beklenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/afyona-1-milyon-dolarlik-mermer-ar-ge-merkezi-kuruldu_68378.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!