Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağaç Katili Topbaş

Başlık biraz ağır mı olmuş! O zaman bir kez daha tekrar edeyim; ağaç katili bir belediye başkanımız var, adı da Kadir Topbaş!

Radikal Gazetesi/Yiğit BULUTaşlık biraz ağır mı olmuş! O zaman bir kez daha tekrar edeyim; ağaç katili bir belediye başkanımız var, adı da Kadir Topbaş!

Sevgili dostlar, pazartesi günü için sizlere 'haftaya başlarken piyasaların nasıl şekilleneceği' üzerine bir yazı aktarmak düşüncesi içinde olmamam rağmen, cumartesi sabahı bir dostumun Sarıyer-Tarabya arasında çektiği görüntüleri seyredince ve gidip kendi gözümle durumun ne kadar vahim olduğunu görünce, yazımı bu konuya ayırmaya karar verdim.

Peki neydi beni bu kadar dehşete düşüren? Hemen arz edeyim. Maslak'tan yola çıkıp Sarıyer'e doğru seyrederseniz, Tarabya sapağına geldiğiniz andan itibaren sağ tarafınızda ormanlık bir alan göreceksiniz. Burası Özal döneminde dahi Dalan'ın projelerine rağmen korunabilmiş ve el değmemiş bir bölge. Son dönemde Büyükşehir Belediyesi ilk önce fidanlık bahanesi ile buraya yerleşmeye ve daha sonra Tarabya yokuşu boyunca sağ bölgeden itibaren ormanlık alan içine 'bu bölgede yeni yol inşaatı yapacağım, işçiler kalacak' bahanesiyle yerleşmeye başladı. İlk etapta Polat sitesinin tam karşısına Belediye'ye yakın olduğu söylenen bir inşaat şirketinin prefabrik merkezi ve birkaç işçi yatakhanesi yapıldı. Bu işlem sırasında ağaçlar kesildi, iş makineleri 'bakir orman içinde yol açtı ve en kötüsü sanki ağaçlar' yok edilmek istercesine içeri moloz döküldü.

İş bu kadarla da kalmadı. Tam dönüşte, gidip görebileceğiniz bir bölgedeki ağaçlar bir günde ansızın kesildi, orası oyuldu ve son olarak da cumartesi sabahından itibaren anacadde üzerindeki yüzyılın dokusu çam ağaçları tek tek kesiliyor. Kesim yapanlara veya orman içine moloz döküp, inşaat
firmasının merkezini kuranlara sorduğunuzda, cevap hep aynı; Büyükşehir Belediyesi istiyor, biz yapıyoruz!

Sevgili dostlar, yapılan çok açık. Herkesin gözü olan bu arazi (bu noktada bir bilgi aktarayım; burası Maslak-Sarıyer arasından başlayıp, İstinye'ye kadar inen ve içinde iki suni göl olan bir ormanlık alan) çok açık bir şekilde 'yok veya iç ediliyor'. Ne olduğu, kim olduğu belli olmayan, hangi şartları yerine getirdiği için içine yerleştiği bilinmeyen bir firma ve onun adamları 24 saat boyunca buraya moloz döküp, iş makineleri ile ağaçları çarpıp kırarak ve
kalanları da keserek tabir caiz ise burayı orman olmaktan çıkarıp başka bir yer, daha açıkçası 'yenilip, yutulabilir' bir alan haline getirmeye çalışıyorlar!

Sevgili dostlar, durumu sizlere özetledikten sonra bu noktada Topbaş'a bazı sorular sormak istiyorum;
- Bu bölge içine yerleşen inşaat şirketinin adı ve görevi nedir?
- Burada kavşak yapılacağı iddia ediliyor, böyle büyük bir doğa katliamına sebep olacak proje kamuoyunda ne kadar tartışıldı?
- Bu projenin ihalesi ne zaman yapıldı?
Kim kazandı? Hangi şartlar ile kazandı? Kaç firma katıldı?
- Yol yapmak için ağaç kesme mantığınızı, Maslak'ta size yakın olduğu bilinen firmaların yaptığı gökdelenlere yol açmak için hayata geçirip 3. Kolordu önündeki ağaçları yok ettiniz, kimsenin sesi çıkmayınca cüretiniz sizi bu bölgeye mi itti?

Sonuç: Konuyu daha fazla detaya boğmak istemiyorum. Eğer Kadir Topbaş 'benden habersiz yapıldı, ben bu işi telafi edeceğim, ormana yerleşen şirketi çıkarıp orayı eski haline getirmeye uğraşacağım' derse ben kendisinden bu ağır sözlerim için özür dileyip, sesini her türlü bulabildiğim imkân ile duyurmaya hazırım. 'Bu işi ben yaptım, ağaçları da keserim, her şeyi yaparım' derse şunu çok iyi bilsin; YAPAMAZ! YAPAMAYACAK! ve en önemlisi yaptıklarının hesabını Yüce TÜRK Milletine verecek.

Son söz: Siz çalışmaya vergi ödemeye devam edin, birileri hepimizin malı olan kamu değerlerini kendi hanelerine transfer etmeye azmetmişler.

Not 1: Beykoz bölgesinde de ormanlar hem de kitleler halinde yok ediliyor Viyadükten devam edin, yeni açılan tünellerden geçin ve yol bitince sola dönün. Kitleler halinde katledilen ağaçları ve yerine dikilen siteleri göreceksiniz.
Not 2: Bu ağaçların kesim görüntüleri CNN-TURK haberde yayımlanıyor. Daha detaylı görüntüleri sabah 9:00-10:00 arasında Parametre'de ve Kanal D öğlen haberlerinde seyredebilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agac-katili-topbas_46786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!