Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağaç Katliamına Tepki

Muğla-Marmaris yolunu genişletme çalışmaları sırasında aralarında koruma kapsamındaki günlük ağacının da (sığla) bulunduğu 2 bin ağacın kesildiği, yaklaşık 300’ünün de gelecek günlerde aynı sonla karşılaşacağı öğrenildi. Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, kesimlerin hemen durdurulmasını isterken Marmaris Demokrasi Platformu sözcüsü

Cumhuriyet Gazetesi
Ağaç Katliamına Tepki

Muğla-Marmaris yolunu genişletme çalışmaları sırasında aralarında koruma kapsamındaki günlük ağacının da (sığla) bulunduğu 2 bin ağacın kesildiği, yaklaşık 300’ünün de gelecek günlerde aynı sonla karşılaşacağı öğrenildi. Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, kesimlerin hemen durdurulmasını isterken Marmaris Demokrasi Platformu sözcüsü avukat Mehmet Hasbioğlu, “Marmaris’in simgesi haline gelen sığla ağaçlarının hangi gerekçeyle olursa olsun kesilmesini protesto ediyoruz” dedi.

Marmaris Orman İşletme Müdürü Enver Demirci, yol genişletme çalışmaları sırasında koruma altında bulunan sığla ağaçlarının kesildiğini doğruladı. Belbaşı bölgesiyle Gökçe köyü arasında işaretlenen 2 bin 330 ağaçtan 2 bininin kesildiğini, kalan 300 ağacın da gelecek günlerde kesileceğini söyledi.

Demirci, “Ne yazık ki kesinlenler arasında sığla ağaçları da bulunuyor. Konunun asıl muhatabı karayolları. Onlar Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan izin aldıklarını söylüyorlar. Muğla-Marmaris yol genişletme çalışmalarının proje aşamasında ciddi tartışmalar oldu. Yolun sığla ağaçlarının bulunduğu yerden değil de karşı taraftan geçirilmesini istedik. Bu isteğimiz kabul edildi. Ama ne yazık ki az da olsa yolun karşı tarafından sığla ağaçları da var ve bunlar kesilmekten kurtulamadı” diye konuştu.

Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan ise genişletme çalışmaları sırasında doğa katliamı yapılmayacağı konusunda kendilerine söz verildiğini vurgulayarak “Sözlerinde durmadılar. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğ’ne, ağaç katliamının durdurulması istemiyle yazı gönderdik. Aksi takdirde bütün çevre örgütleri ve gönüllüleriyle vilayete yürüyeceğiz” dedi.

Mehmet Hasbioğlu da sığla ağaçlarının kesilmesinin içlerini acıttığını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agac-katliamina-tepki_61546.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!