Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağaç Yerine Otel Yükselecek

Hazine’ye ait orman niteliğindeki yerler Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devrediliyor. TBMM’ye sunulan tasarıya göre orman alanlarında ağaç kesilebilecek, bu alanlar yabancılara da tahsis edilebilecek.

Milliyet Gazetesirmanlarda turistik tesis kurulmasına yasal zemin hazırlayan tasarı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Turizmi Teşvik Kanunu’nun ilgili hükümlerinin, ormanların zarar göreceği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından, ormanlık alanların tahsisinde yasal dayanaktan yoksun kalan AKP hükümeti yeni bir tasarı hazırlayarak TBMM’ye sundu.

Buna göre Hazine’ye ait orman niteliğindeki yerler Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilecek. Bu alanlarda, yasayla belirlenen turistik tesisler kurulabilecek, ağaç kesimi yapılabilecek. Bu alanlar yabancılara da tahsis edilebilecek.

1 ay içinde tahsis
Hazine adına tescili yapılmamış devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerle, kapanan yollar ve yol fazlalarının resen tescilinin, talep tarihinden başlayarak en geç 1 ay içinde tamamlanmasını öngören tasarıya göre tahsis yapılacak alanların özellikleri şöyle sıralandı:

- Sağlık turizmine yönelik fizik tedavi tesisi veya rehabilitasyon merkezi tesislerini kapsayan konaklamalı tesisler yapılabilmesi için iklimsel ve çevresel zorunluluk bulunan,
- Termal turizme yönelik jeotermal kaynakları bulunan,
- Kış turizmi kapsamında uygun yapı ve tesislerin yapılabileceği yeterli pist uzunluğunu ve gerekli rakımı sağlayan,
- Eko-turizm kapsamında yer alan yayla turizmi, kırsal turizm ve benzeri turizm türlerine yönelik tesislerin yer alabileceği çevresel ve sosyal anlamda imkan sağlayan,
- Golf turizmine yönelik olarak uygun iklim yapısı ve topografik özellikler dikkate alınarak uluslararası standartlara uygun tesisler gerçekleştirilmesine imkân sağlayan,
- Kıyıların coğrafi ve fiziksel yapısı nedeniyle kumsallardan, doğal manzaradan, çevresel zenginlikten, biyolojik çeşitlilikten yararlanma bakımından alt yapı ve üst yapı tesisi konusunda kolaylık sağlayan,
- Kruvaziyer ve yat gibi deniz turizmine yönelik olarak kıyıdan başka bir yerde gerçekleştirilmesi mümkün olmayan,
- Uluslararası yarışmaların yapılabileceği turizm amaçlı spor tesisleri yapılabilmesi için uygun iklim yapısı veya coğrafi özellikler sağlayan yerler, talep tarihinden itibaren bir ay içinde tahsis edilecek.

Yabancıya verilebilecek
Orman sayılan yerlerde turizme tahsis edilecek alan, ildeki ormanların yüzde 1’ini geçemeyecek. Yapılaşmaya esas inşaat emsal değeri 30’u aşamayacak.
Ağaç kesilmesi durumunda, kesilen ağaç sayısının 2 katı, ağaçların kesildiği alana, bu alanda ağaç dikimi mümkün değilse 4 katı kadar ağaç, en yakın alana kesin tahsis öncesi dikilecek.
Bu gerçekleşmezse, tesise ait turizm yatırımı veya işletmesi belgesi iptal edilecek. Bakanlık, kendi tasarrufuna geçen taşınmazları, Türk ve yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilere tahsis edebilecek.
Tasarının gerekçesinde, bu konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin 7 Mayıs 2007 tarihli iptal kararı doğrultusunda, orman sayılan yerleri turizme kazandırmak ve iptal edilen kuralların doğuracağı hukuksal boşluğu gidermek amacıyla tasarının hazırlandığı belirtildi.

Duran işlemlere devam
Bu arada, tasarıya göre iptal kararıyla işlemleri durdurulan işletmeler, yeni kurallara göre kaldıkları yerden işlemlere devam edebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agac-yerine-otel-yukselecek_60351.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!