Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağaçlar için İdam Fermanı

Tarihi Lalapaşa Camii’nin çevresindeki ağaçları kestirerek yerine ışıklı metal ağaçlar diktiren Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Ahmet Küçükler, kesim alanını genişletti. Küçükler, Yakutiye Medresesi ile Lalapaşa arasındaki 100’ü aşkın ağacı daha keseceklerini açıkladı. Gerekçe: Ağaçların tarihi yapılara zarar vermesi.

Radikal Gazetesi
2 Ağaçlar için İdam Fermanı

Tarihi Lalapaşa Camii’nin çevresindeki ağaçları kestirerek yerine ışıklı metal ağaçlar diktiren Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Ahmet Küçükler, kesim alanını genişletti. Küçükler, Yakutiye Medresesi ile Lalapaşa arasındaki 100’ü aşkın ağacı daha keseceklerini açıkladı. Gerekçe: Ağaçların tarihi yapılara zarar vermesi.

Lalapaşa Camisi ile 50 metre batısındaki Yakutiye Medresesi’nin çevresindeki çam, huş, kestane ve sögütler kesilecekleri günü bekliyor. Çevreci örgütlerse, 18 bin 236 metrekareye yayılan ağaçların kesimini önlemek için eylem hazırlığında.

Mimar Sinan’ın eseri 446 yıllık  Lalapaşa Camii, Erzurum’un tam kalbinde,  Cumhuriyet Caddesi’nde bir dört yol kavşağında yer alıyor. Caminin son zamanlarda sık sık basında yer almasına neden olaysa, çevresindeki 11 ağacın Büyükşehir Belediyesi kararıyla bir gecede kesilmesi oldu. Ağaçların yerine iki tane ışıklandırılmış metal ağaç dikildi.

Metal ağaçlar İran’dan

Bir hafta sonra metal ağaçların İran’dan getirildiği anlaşıldı. Belediye yetkilileri, “Katalogdan gördüğümüz iki ağacı İran’dan tanıtım amaçlı ücretsiz olarak aldık. Halk beğenirse yenilerini getirip dikeceğiz” dedi. Yeni düzenlemenin ‘çevre katliamı’ olarak nitelendirilmesiyse Başkan Küçükler’i kızdırdı. Küçükler, “Biz bir tarihi gün yüzüne çıkarmanın mücadelesini veriyoruz. Burada köküyle tarihi varlığımıza zarar vermeyen bodur ağaçlarla yeniden düzenleme yapacağız” diye konuştu.

Ağaç kavgası hâlâ bitmedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Küçükler salı günü basın toplantısı düzenleyerek ‘hodri meydan’ dedi: “Şimdi açıkça meydan okuyorum. Suçsa bu suçu işliyorum. Yakutiye Medresesi ile Lalapaşa arasındaki tüm ağaçları keseceğim. Haydi şimdiden herkes önlem alsın.” Şimdi gözler 446 yıllık Lalapaşa Camii ile 698 yıllık Yakutiye Medresesi arasındaki ağaçların akıbetinde.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agaclar-icin-idam-fermani_64360.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Ecdadımız, yarattıkları eserlerin çevresini ağaçlarla süslememiş miydi? Asırlık çınarlar, meşeler Osmanlı yadigarı değil mi? Dünyanın her yerinde asırlık ağaçlar tarihi eserlerle içiçe yetiştiriliyor da Erzurum'da mı bu imkansız? Kuru, bozkır insan için bir yaşam alanı olabilir mi? Ağaçların tarihi eserlere verdiği zarar ne acaba? Yarın kuşlar da zarar veriyor diye kuşları da mı katledeceğiz? En sonunda en tehlikeli türün insan olduğunu farkederiz ümid ederim. YANITLA
  • Arabistanda Osmanlı tarihi katledilirken de böyle sesiniz çıktı mı? Ecyad kalesini, Abdulhamid'in yaptırdığı mescit, tren garı, Osmanlı kışlası hepsi dümdüz edildi haberiniz var mı? Ne bileyim örneğin Boğazdaki sevda tepesine Kral Fahd'ın istediği değişiklikler ağaçları da keserek bir bakmışsınız çözülüvermiş. Ne de olsa adama göre yasa çıkartmayı da biliyoruz KARGİL örneğinde olduğu gibi. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!