Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağaoğlu Enerji Grubu'ndan 3 Yılda 1000 MW'lık Enerji Santrali Yatırımı

Gelecek 3 yıl içinde 1000 MW'lık portföy oluşturacak ve enerjiye toplam 1.2 milyar euro yatırım yapacak olan Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun Enerji Grubu Başkanı Murat Onuk, bu projelerin 2010 sonuna kadar hayata geçerilmesinin planlandığını açıkladı.

yapi.com.tr
2 Ağaoğlu Enerji Grubu'ndan 3 Yılda 1000 MW'lık Enerji Santrali Yatırımı

Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun inşaat-gayrimenkul ve turizmden sonra yatırım yaptığı diğer bir alan olan enerji sektöründeki projeleri, gerçekleştirilen basın toplantısında tanıtıldı.

Gelecek 3 yıl içinde 1000 MW'lık portföy oluşturacak ve enerjiye toplam 1.2 milyar euro yatırım yapacak olan Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun Enerji Grubu Başkanı Murat Onuk, bu projelerin 2010 sonuna kadar hayata geçerilmesinin planlandığını açıkladı. Onuk, Ağaoğlu'nun gelecek tasarımı içinde önemli bir yer tutan enerjide farklı bipte üretim santrallerine yönelerek dengeli bir portföy oluşturmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Ağaoğlu Enerji Grubu Başkanı Onuk, yerel ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kemin ve kullanımına öncelik vererek, çevre dostu enerji santrallerinin yatırım ve işletmesini en modern teknolojiyle gerçekleştireceklerini vurguladı. Yatırımların hem ülke ekonomisine fayda sağlayacağına, hem de enerji arzındaki sıkıntıya çözüm anlamında yararlı olacağına dikkat çeken Onuk, kaynak açısından dengeli bir yatırım fortföyüyle, 2015 yılına kadar kurulu güç bazında özel sektörün ilk 10 enerji üretim şirketinden biri olmak istediklerini açıkladı.

Ağaoğlu'nun elinde bulundurduğu enerji projelerini açıklayan Onuk, toplam 34 MW gücündeki Mersin Rüzgar Santrali'nin inşaatına başlandığını, Bursa, Çanakkale, Kocaeli ve Yalova'daki rüzgar santralleri ile Bingöl'de toplam 60 MW gücündeki Duru ve Abdalan Hidro Elektrik Santralleri'nin ise henüz lisans aşamasında olduğunu belirtti.

Ağaoğlu ile Vestas arasında yapılan anlaşmaya göre, Mersin Rüzgar Santrali kapsamında kurulacak 11 adet V 90 - 3.0 MW rüzgar türbini 2009'un 3. çeyreğinde sevk edilmeye başlanacak. Rüzgar türbinlerinin kurulumu 2010 yılının başında tamamlanmış olacak. Mersin'deki santral tarafından üretilecek enerji, 18 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/agaoglu-enerji-grubundan-3-yilda-1000-mwlik-enerji-santrali-yatirimi_68283.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • açılışına kim gelecek... YANITLA
  • ağaoğlu enerji grubunun projesini gönülden ve içtenlikle kutluyorum gelecekte daha iyi yaşanır bir dünya için bu tip projelere fazlasıyla ihtiyaç var. 2010 yılının ülkemiz enerji yatırım yılı olacağını düşünüyorum rüzgar enerjisi yanında yeni nesil motorların da üretim planlaması yapılmış ülkemiz ve dünya genelinde enerji üretim politikalarının ve yatırımların bu yöne yönelmesini sağlayacak, 2015 yılına kadar 5 milyon insana aş-iş kapısı olacaktır. bunun yanında sanayimizin kalkınması ek istihdam sağlaması demektir. 2020 yılında ucu enerji olarak karşımıza cıkacak bu da imalat sanayiine yansıyacak. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!