Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağaoğlu ile El Maktum Seyrantepe için Yarışta

Seyrantepe'deki ticaret arsası için teklifleri toplayan Emlak Konut'a en yüksek geliri Ağaoğlu 104.8 milyon YTL ile önerdi. Şeyh Maktum'un şirketi Limitless ise 90 milyon YTL ile ikinci oldu.

Sabah Gazetesi/Menekşe Ataselim
Ağaoğlu ile El Maktum Seyrantepe için Yarışta

eni adıyla Aslantepe'de inşa edilecek yeni Ali Sami Yen Stadı'nın yanındaki turizm ve ticaret imarlı arsanın ihalesi için ilk teklifler dün alındı. Emlak Konut'un gerçekleştirdiği ihaleye toplam 9 teklif geldi. Brüt 46 bin, net 29 bin 640 metrekare büyüklüğündeki arsa için en yüksek idare gelirini 450 milyon YTL ile Ali Ağaoğlu'nun şirketi Akdeniz İnşaat verdi. İdareye önerilen en yüksek pay da yüzde 40 ile Torun Yapı-Torun Pazarlama Ortak Girişimi'nden geldi. Katılımcılar arasında Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi Limitless da yer aldı. Aslantepe'de inşa edilecek stadyum ihalesini Eren Talu ile kazanan Alke İnşaat ile ortak girişim grubu olarak teklif veren El Maktum'un Limitless'ı, teklifler arasındaki en yüksek toplam hasılatı önerdi. 450 milyon YTL'lik toplam hasılat ile en yakın rakibini neredeyse ikiye katlayan ortak girişim, idareye ise hasılatın yüzde 20'sini bir başka deyişle 90 milyon YTL önerdi.

Yüzde 40'ın altına
Bu ilk 'ısınma teklifleri'nin ardından ikinci teklifler alınacak. Asıl yarışın ikinci oturumda yaşanacağını belirten Emlak Konut Başkanvekili Vedat Demiröz, "İlk tekliflere göre ihalenin ikinci oturumunu gerçekleştireceğiz. Şartlarını ve teklifini yeterli gördüğümüz firmaları yeniden fiyat oluşturmak ve açık artırma yapmak için çağıracağız" dedi. Demiröz, teklifler arasında en yüksek payın yüzde 40 ve Emlak Konut'a önerilen en yüksek gelirin de 104 milyon 880 bin YTL olduğunu hatırlatarak, "Artık ikinci oturumda bu oran ve fiyatın altına düşmemiz söz konusu değil" dedi.

Gelir 200 milyon

Önerilen en yüksek gelir payının 104.8 milyon YTL olmasına rağmen bu oranı yukarı çekeceklerini ifade eden Demiröz, şöyle devam etti: "Şimdi ikinci oturuma gelecek tüm firmaların teminatını 104 milyon YTL'ye çıkarmasını isteyeceğiz. İhaleye devam etmek isteyen, araziyi almak isteyen fiyatını artıracak. Elimizden geldiği kadar hızlı olup, 1 hafta içinde ihaleyi tamamlamak istiyoruz."

Ağaoğlu: Karma proje yaparız

Ali Ağaoğlu, en yüksek geliri önermeleri ile ilgili olarak, "Biz her işe iddialı gireriz" dedi. Ağaoğlu, kazanmaları halinde Aslantepe'de karma bir proje yapmayı planladıklarını kaydetti. Ağaoğlu, "Turizmde de da güzel yatırımları olan, işi iyi bilen bir firmayız. O nedenle ihaleyi kazanırsak iddialı olduğumuz alanda yatırım yaparız. Yanında bir de alışveriş merkezi düşünürüz. Taslak projemiz var ama çok net planlar yapmadık" dedi.

92 bin metrekarelik inşaat yapma izni var

SEYRANTEPE'DE inşa edilecek spor kompleksi projesinin yanındaki arsa turizm ve ticaret alanı imarlı. Brüt 46 bin, net 29 bin 640 metrekare büyüklüğündeki arsanın emsali ise 2. Buna göre, alanda 92 bin metrekarelik inşaat yapılabiliyor. Söz konusu arazinin yanında inşa edilecek yeni Ali Sami Yen'in hafriyat çalışmaları da devam ediyor. Stadyumun temeli aralık ayının ortalarında atılacak. 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 4 bin 500 araçlık otoparktan oluşan spor kompleksi inşa edilerek Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilecek. Stadyumun 49 yıl süreyle kullanım hakkı ise Galatasaray'ın olacak. Eren Talu-Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu'nu birinci yapan ihale teklifine göre, TOKİ'ye 234 milyon 567 bin 890 YTL gelir payı verilecek. Talu, ihaleyi kazandığında, stadı 2009 yılına yetiştireceğini söylemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agaoglu-ile-el-maktum-seyrantepe-icin-yarista_59516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!