Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ağır Hasarlı Binada Sağlık Hizmeti Devam Ediyor

Diyarbakır’da ağır hasar gören 4 katlı Aile Sağlık Merkezi depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen “Yer bulunamadığı” gerekçesiyle tahliye edilmedi.

yapi.com.tr
Ağır Hasarlı Binada Sağlık Hizmeti Devam Ediyor (Fotoğraf: İskenderpaşa ASM)

Diyarbakır’ın Sur ilçesi İskender Paşa Mahallesindeki 4 katlı Aile Sağlık Merkezine ait binaya il Sağlık Müdürlüğünce performans raporu alındı. Raporda, binanın ağır hasarlı, oturulması sakıncalı ve çürük olduğu bilgisi yer aldı. Ancak depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bina halen boşaltılmadığı gibi, mahalle sakinlerine sağlık hizmeti vermeyi sürdürüyor. 6 doktor ile hemşire ve yardımcı personelin görev yaptığı ağır hasarlı binada her gün mesai saatleri içerisinde yüzlerce hasta ayakta tedavi ediliyor, muayene edilerek ilaç yazılıyor.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre; yeni bir Aile Sağlık Merkezine taşınmak için Sağlık Müdürlüğünün de uzun zamandan beri yer arayışı içinde oldukları, ancak fiziki şartları uygun bir bina bulunamadığı için ağır hasarlı binada sağlık hizmeti verilmeye devam edildiği öğrenildi.

25 yıl önce inşa edilen bina o günden beri mahalle sakinlerine sağlık hizmeti verirken, 6 Şubat depreminde ise ağır hasarlı yapı olarak kayıtlara geçti, buna rağmen depremin üzerinden bir yıl geçtiği halde halen yeni bir bina bulunamadığı için faaliyetlerin ağır hasarlı binada devam ettiği öğrenildi.

7 katlı ağır hasarlı binada yaşam
Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesinde de benzer bir durum yaşanıyor. Şeyh Şamil Mahallesi Emek Caddesi üzerindeki 7 katlı 18 daireli Habip Apartmanına 6 Şubat depreminden sonra ağır hasarlı raporu verildi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan incelemede kolon ve kirişleri ağır hasar gören, çatlaklar ve bodrumdaki taşıyıcı kolonları patlayan bu binada depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen ne tahliye edildi, ne de yıkıldı.

Depremzede bina sakinleri de, yüksek fahiş kira bedeli nedeniyle kış ortasında taşınabilecek maddi imkânları bulunmadığı için yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan ağır hasarlı bu binada ölümüne yaşamlarını sürdürüyorlar.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agir-hasarli-binada-saglik-hizmeti-devam-ediyor_201646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!