Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ağır Hasarlı Tarihi Caminin Restorasyonu Tamamlandı

Hatay'da, 6 Şubat 2023'teki depremlerde ağır hasar alan Sarımiye Camii, restorasyonun tamamlanmasının ardından ibadete açıldı.

yapi.com.tr/AA
Ağır Hasarlı Tarihi Caminin Restorasyonu Tamamlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzaktan bağlantıyla katıldığı, Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonu yapılan 201 eserin Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki toplu açılış töreni kapsamında, Sarımiye Camii'nin de açılış kurdelesi kesildi.

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Memlükler Dönemi'nde inşa edilmiş olan caminin, 6 Şubat depremlerinde hasar gördüğünü ve devamında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edildiğini söyledi.

Masatlı, açılış sonrası gazetecilere, 6 Şubat depremlerinde her bakımdan kentin ciddi yaralar aldığını hatırlattı.

Bu yaraların sarılması bakımından Hatay'da ciddi bir imar, ihya ve inşa çalışması sürdürüldüğünü belirten Masatlı, şöyle konuştu:

"Her alanda pek çok çalışma yürütmekle birlikte özellikle 6 Şubat'taki depremlerden dolayı maalesef kültürel değerlerimiz de ciddi derecede hasar gördü. Bizim burada şu an itibarıyla 81 Vakıflar Genel Müdürlüğümüze ait eserimizde tahribat oluştu, bunlardan 59'unda restorasyon işlemlerini başlattık, eylemli olarak şu an devam ediyor. Onun dışında 22'sinde de proje çalışmaları devam ediyor."

Masatlı, kültürel değerlerin ayağa kalkmasının, kente gelecek turist sayısını da arttıracağını anlatarak, "Geçen sene belki çok az turist geldi ama bu sene biz sayının artacağını düşünüyoruz. İnşallah önümüzdeki sene, hatta ondan sonraki sene de eskisinden daha çok turistin Hatay'a geldiğini hep birlikte göreceğiz." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agir-hasarli-tarihi-caminin-restorasyonu-tamamlandi_204664.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!