Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Agora Kazılarında Mozaik Döşeme Bulundu

İzmir'deki Agora kazılarında, sıva üzerine işlenmiş çizimler ve geometrik desenlerden oluşan büyük mozaik bulunduğu bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Agora kazıları Büyükşehir Belediyesinin kamulaştırmalarıyla hız kazandı.

CNN Türkİzmir'deki Agora kazılarında, sıva üzerine işlenmiş çizimler ve geometrik desenlerden oluşan büyük mozaik bulunduğu bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Agora kazıları Büyükşehir Belediyesinin kamulaştırmalarıyla hız kazandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümünce kamulaştırması tamamlanan alanda yapılan çalışmalarda, son olarak sıva üzerine işlenmiş çizimler bulundu. Eserlerde, Roma dönemine ait gemi çizimleri ve insan yüzleri tespit edildi.

Kamulaştırılan alanda bulunan mozaik döşemenin de büyüklüğü ve yerinde korunmuş olmasıyla İzmir için ilk olma özelliği taşıdığı bildirildi. Geometrik desenlerden oluşan mozaiğin, düzenleme yapılarak özel korumaya alınacağı belirtildi.

Son dönemdeki çalışmalarda bulunan Osmanlı dönemine ait testi, tabak, kase ve benzeri günlük kullanım kapları, Agora'nın bu dönemde küçük işletmelerin yoğun olarak bulunduğu bir bölge olduğunu ortaya koyuyor.

Bölgedeki çalışmalarda tespit edilen antik kanalizasyon izleri, Agora'nın ve çevresindeki yerleşim alanının atık su sorununu çözdüğünü gösteriyor.

Agora ve çevresini "Arkeoloji ve Tarih Parkı" olarak düzenlemeyi planlayan Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki kamulaştırmalar için bugüne kadar toplam 20 milyon 307 bin 359 TL ödedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agora-kazilarinda-mozaik-doseme-bulundu_65650.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!